Overclock.pl » Testy i recenzje » Przegląd płyt głównych z AM3

Asus Crosshair IV Extreme2011-02-18 19:00:00 |   (luq92)

Płyta ta należy do serii ROG - Republic of Gamers, czyli znajduje się na najwyższej półce, jeśli chodzi o tego typu sprzęt. Obsługuje podstawkę AM3 i oparta jest na chipsecie AMD 890 FX i mostku południowym SB 850. Sugerowana cena to 1249 zł i jest to jedna z najdroższych płyt dostępnych dla procesorów AMD.

Opakowanie i wygląd

Przegląd płyt głównych z AM3

Kolorem dominującym jest czerwień. Opakowanie kształtem przypomina walizkę. Na froncie opakowania znajdziemy logo Republic of Gamers i dużymi srebrnymi literami wypisany model płyty głównej. Na dole przedniej ścianki znajdziemy nazwę producenta, piktogramy wspieranych serii procesorów i informację o wsparciu CrossFireX oraz o zainstalowanym układzie Hydra.

Po podniesieniu przedniej klapy ukaże się nam pod przeźroczystą plastikową osłoną płyta główna w całej okazałości. Po wewnętrznej stronie pokrywy znajdziemy krótki opis zastosowanych rozwiązań technologicznych.

Na lewym i prawym boku opakowania znajdziemy logo ROG, model płyty i informację o producencie.

Na tylnej ściance opakowania widnieje tabela ze specyfikacją płyty głównej.

Budowa

 Przegląd płyt głównych z AM3

Płyta zawiera 5 złącz PCI-Express. Dwa z nich pozwalają na połączenie kart graficznych w trybie CrossFire. Pozostałe wspierają technologię Lucie Hydra oraz Crosslinx3. Pozwala to na zamontowanie i używanie do 4 kart graficznych, nawet różnych producentów.

Płyta posiada również funkcję ROG Connect pozwalającą na zmianę ustawień sprzętowych przez port USB lub za pomocą innego komputera albo notebooka. Podobną funkcję pełni RC Bluetooth pozwalający na „grzebanie” w ustawieniach za pomocą dowolnego urządzenia obsługującego ten standard. Oprócz tego jest jeszcze ROG iDirect, które pozwala na to samo przy użyciu iPhone’a.

Do testowanej płyty można podłączyć 8 urządzeń SATA i 2 e-SATA. Wśród wyposażenia można znaleźć również okablowanie do monitorowania napięć.

Sekcja zasilania to 10-fazowy układ. Maksymalne dopuszczalne TDP dla procesora to 140 W.

Płyta wspiera najnowszy standard USB i jest wyposażona w 2 takie gniazda. Co ciekawe nawet w przypadku urządzeń korzystających ze standardu 2.0 można odnotować pewien wzrost wydajności przy kopiowaniu plików z danymi.

Przegląd płyt głównych z AM3

BIOS

BIOS łatwy w obsłudze i przyjemny. Nie sprawiał żadnych problemów podczas zmiany ustawień. BIOS wczytywał bez zająknięcia podane mu ustawienia. OC na poziomie wzorowym. Maksymalne stabilne HTT jakie udało się osiągnąć na tej płycie to 344 MHz, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Podsumowanie

Zasadniczą wadą tej płyty jest chłodzenie chipsetu. W warunkach testowych generowany hałas był bardziej drażniący od pozostałych elementów. Przez większość czasu to właśnie ten element był jedynym słyszalnym. Dopiero po podpięciu dwóch Radenów HD 5850 w trybie CrossFire udało się zagłuszyć to chłodzenie. Prawdopodobnie w normalnych warunkach, po zamontowaniu płyty w obudowie, hałas nie będzie aż tak dokuczliwy i odczuwalny. Szkoda, że nie można regulować obrotów wspomnianego wentylatora, choć wg producenta można całkowicie go odłączyć i płyta poradzi sobie przy pasywnym chłodzeniu, na które składają się dwa niskie i dość masywne radiatory wykonane z litego aluminium.

Płyta charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, bogatym wyposażeniem i dobrym rozmieszczeniem komponentów. Umożliwia podłączenie urządzeń zgodnych z nowymi standardami USB 3.0 i SATA III

Zastosowanie dużego chłodzenia na procesor sprawia, że dostęp do pamięci jest nieco utrudniony. Z tego względu kości RAM były montowane w niebieskich slotach. Dość duże rozmiary płyty mogą utrudniać jej montaż w niektórych obudowach.

Płyta ASUSa, ze względu na duży potencjał, na pewno znajdzie odbiorców wśród maniaków overclockingu. Sporą zaletą jest możliwość łączenia kart graficznych różnych producentów w rozbudowane konfiguracje. Wysoka cena (1200zł), choć zaporowa dla przeciętnego Kowalskiego, adekwatna jest do wyposażenia i możliwości. Jako podstawa platformy do bicia rekordów sprawdzi się świetnie, ale w codziennym użytkowaniu ciężko jest wykorzystać, choć część możliwości jakie oferuje ten produkt.

Nawigacja

 
  Następna Ostatnia
 • Asus
 • Enermax
 • Intel Corporation
 • Aquatuning.pl
 • Cenowarka.pl
 • Seagate
 • Zotac
 • Cooler Master
 • Chieftec
 • XFX
 • BenQ
 • Gigabyte