Podsumowanie2012-04-09 10:34:00 | Grzegorz Iwan (ivanov)
Na sam koniec nasuwa się jedna myśl, a w zasadzie postulat - producenci, idźcie z duchem czasu! Dołączajcie do kontrolerów czarne kabelki z czarnymi wtyczkami. Obecnie coraz więcej użytkowników zwraca uwagę na wygląd podzespołów. A kolorowe "ozdoby", które dołączacie do kontrolerów nie pasują do coraz bardziej powszechnych, eleganckich czarnych obudów.
Scythe Kaze Q-12
Regulator wyróżnia się ogromną liczbą dwunastu kanałów. Przy czym pod każdy z nich można podłączyć co najmniej parę wentylatorów. I to bez strachu o to, że wystąpią spadki napięć. Można pod niego podłączyć nawet słabszą pompkę układu chłodzenia wodą. Wprawdzie nie oferuje on nic ponad regulację obrotów, ale ponadprzeciętne możliwości połączone z dobrym wykonaniem oraz całkiem przystępną ceną zasługują na wyróżnienie. Produkt jest wyceniany w sklepach na około 140zł.
Scythe Kaze Master Pro
Panel ma wszystkie potrzebne funkcje i w zasadzie żadnych większych wad. Wprawdzie dostępna moc nie oszałamia, ale dla większości użytkowników to i tak będzie aż nad to. Można bez strachu podłączyć słabszą pompkę układu LC. Jest to wręcz modelowy przykład dobrze wyważonego produktu. Jedynie cena mogłaby być nieco niższa. Kontroler ten kosztuje średnio 180zł.
Zalman ZM-MFC3
Jeśli chcesz użytkować całą rozbudowaną baterię "śmigieł", trafiłeś pod zdecydowanie zły adres. Co z tego, że moc na kanał wynosi 8,4 W, skoro przy takim obciążeniu przy maksymalnym ustawieniu wentylatory otrzymują mniej niż 7 V, a więc nie będą się obracać z prędkością nawet zbliżoną do maksymalnej (tj. 12 V). Produkt można najwyżej polecić osobom posiadającym wentylator 4-pin PWM oraz niechcącym podłączać więcej niż jeden "zwykły" wentylator na każdy kanał. Wprawdzie sondy termiczne, dobry wyświetlacz, ogólna porządna jakość wykonania i dobrze przemyślany watomierz nie zostały niezauważone, ale po prostu nie mogę polecić tego produktu. Choćby też dlatego, że nie użytkuje się go zbyt wygodnie.
Widać, także że producent chciał wprowadzić możliwie dużo nowinek i niestandardowych rozwiązań w tym modelu. Jest to postawa godna pochwały. Szkoda tylko, że większość tych pomysłów powoduje obniżenie walorów użytkowych sprzętu. Po prostu tym razem nie wyszło. W połączeniu z wysoką ceną powstaje mieszanka przystępna jedynie dla specyficznej grupy entuzjastów innowacyjnych oraz intrygujących rozwiązań. Przyznam, że gdyby kontroler oferował sensowne napięcia na kanałach nie-PWM to sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej. Można by przymknąć oko na niektóre niedociągnięcia i rozważać go jako sensowną opcję. Cena panelu oscyluje wokół 180zł.
Zalman ZM-MFC1 Plus
Całkiem rozsądna propozycja dla osób o bardziej ograniczonym budżecie. Kontroler oferuje jedynie regulację obrotów, ale robi to całkiem dobrze. W sklepach życzą sobie za niego około 100zł i jest najtańszym produktem w naszym teście. Zdecydowałem się na przyznanie mu odznaczenia, gdyż pomimo niskiej ceny jest rzeczywiście porządnym produktem. Jedynie napięcia pod maksymalnym obciążeniem mogłyby być bardziej zbliżone do 12 V. Konkurencja na tym polu sprawuje się lepiej. Gdyby nie ten mankament produkt dostałby również nagrodę "polecamy".
Sprzęt do testów dostarczyły firmy: