Opłacalność2014-11-24 09:30:00 | Łukasz Sierant (sido107)
Przed zakupem nowego związku termicznego zastanawiamy się, który jest najbardziej opłacalny przy zachowaniu względnie wysokiej wydajności. W związku z tym wykonaliśmy zestawienie uwzględniające cenę za 1g materiału termoprzewodzącego. Wybraliśmy tylko najpopularniejsze pojemniki od 2,5 g do 6 g, dlaczego takie? Ze względu na wysoką cenę raczej nikt nie kupuje wydajnej pasty w pojemniku 30g (MX-4 to koszt ok. 70-80zł), z drugiej strony nie warto płacić kilka złotych za 0,5 g związku, który nie dość że jest mało wydajny to starczy go raptem na jedną czy dwie aplikacje.
Związki termiczne, których koszt za 1 g wynosi 0,00zł są niedostępne w sprzedaży. Oznacza to, iż w ich posiadanie możemy wejść jedynie wraz z układem chłodzenia.
Na wykresie wyjątkowo znalazła się dodatkowo pasta Arctic Silver Ceramique i Ceramique 2 w ponad 20 gramowych strzykawkach. Ciężko także się dostosować do wykresu niektórym pastom od AG TermoPasty, gdzie niektóre z nich (pasta silikonowa H, pasta HP pasta HPX) często sprzedawane są nawet w 1 kg pojemnikach. Stąd też, dla past HP i HPX wzięliśmy pod uwagę pojemniki 100 gram. W zestawieniu nie braliśmy pod uwagę past w sprayu.
Najwięcej trzeba zapłacić za Coollaboratory Liquid Ultra, NT-H1, pasty od Antec Formula 6 i Formula 7, IC Diamond 24 Crat, Gelid GC-Extreme, AG Extreme oraz pasty Prolimatech.
Pasty termoprzewodzące do 3zł za gram związku uważamy za opłacalny zakup, do 6zł średnio opłacalny, natomiast powyżej 6zł mało opłacalnym zakupem. Jednak zanim określimy całkowity koszt zakupu należy wziąć pod uwagę wydajność oraz ilość związku.
Na wykresie nie uwzględnione są AG TermoSpraye, ponieważ nie jesteśmy w stanie określiś ile znajduje się związku termicznego w pojemniku o pojemności 100 ml.