Podsumowanie cd.2014-11-24 09:30:00 | Łukasz Sierant (sido107)
ArcticCooling MX-4
MX-4 wypadła nieco gorzej od MX-2. Pasta charakteryzuje się wysoką wydajnością, bardzo łatwą aplikacją oraz niską ceną. Strzykawka zawierająca 4 g związku termicznego kosztuje ok. 12zł (link), natomiast za 20 g - ok. 70zł (link). Producent gwarantuje utrzymanie pełnej wydajności przez osiem lat!
Thermaltake TG3
TG3 to bardzo dobra pasta. Aplikacja jest łatwa, lecz czasochłonna jeżeli chcemy dokładnie rozsmarować związek. Pasta zaraz po nałożeniu zapewnia optymalną wydajność, nie trzeba jej wygrzewać. Niestety TG3 jest droga, za 4 gramy związku zapłacimy ok. 33,4zł (link). Za wydajność oraz stabilność TG3 otrzymuje naszą rekomendację.
SilentimPC Pactum PT-1
To nowy produkt w asortymencie polskiej firmy. Pasta jest rzadka, co sprawia, że jest bardzo łatwa w aplikacji. Związek okazał się lepszy od NT-H1 czy PK-1, wydajnościowo możemy przyrównać PT-1 do popularnej pasty Zalman ZM STG-2. W celu łatwiejszej aplikacji producent dodaje plastikowy aplikator. Za 4 g smaru termicznego zapłacimy ok. 10zł (link) co sprawia, iż produkt SPC jest dobrym wyborem uwzględniając stosunek cena/wydajność. Stad też SilentiumPC Pactum PT-1 przyznajemy dwa wyróżnienia rekomendacja oraz opłacalny.
SilentiumPC Thermal Grease
SilentiumPC Thermal Grease nie możemy kupić w sklepie. Nabyć ją możemy jedynie wraz z coolerem. Pasta okazała się zaskakująco wydajna, poza tym jest łatwa w aplikacji. Rekomendację otrzymała, ponieważ polecamy, a raczej nie zalecamy jej zmieniać na pastę termoprzewodzącą o gorszej wydajności (w przypadku kupna chłodzenia SilentiumPC).
Gelid GC-2
Pasta jest bardzo łatwa w aplikacji oraz usuwaniu. Za ok.20zł (link) otrzymujemy aż 7 gram zawiązku termoprzewodzącego, którego starczy nam na naprawdę wiele nałożeń. GC-2 uplasowała się obok PK-1 czy be quiet! DC1. Produkt otrzymuje od nas rekomendację oraz wyróżnienie opłacalny.
Zalman STG-2
STG-2 po raz kolejny udowodnił swą wysoką wydajność. Do największych zalet (oprócz wydajności) można zaliczyć łatwość aplikacji oraz niewygórowaną cenę. Za 3,5 g związku zapłacimy ok. 19,5zł (link).
Thermalright Chill Factor III
Pasta Thermalright wypadła bardzo słabo, mimo że test powtórzyliśmy ostateczny wynik nie uległ zmianie. Może to wina, iż pasta była dodana do coolera, choć jest to wątpliwa sprawa by był to inny związek (czyt. gorszej jakości). Chill Factor 3 bardzo dobrze się rozsmarowuje. Za 4g związku sklepy żądają ok. 30zł (link)
Aktualizacja!
W tej sytuacji postanowiliśmy sprawdzić także związek z półki sklepowej. Okazuje się, iż pasta jest o niebo wydajniejsza od smaru dodawanego do coolerów. Chill Factor III uplasowała się obok takich związków jak be quiet! DC1, Noctua NT-H1 czy Gelid DC-2. Pata jest łatwa w aplikacji oraz usuwaniu. Do 4 gram pasty dodawana jest plastikowa karta ułatwiająca aplikację. Tym razem związek od Thermalright zasłużył na rekomendację overlock.pl.
be quiet! DC1
Związek od be quiet! okazał się wydajny uzyskując deltę temperatur na poziomie 42 stopni C. DC1 uplasowała się na równi z takimi cenionymi markami jak Noctua NT-H1 czy Prolimatech PK-1 a przy tym sporo od nich tańsza. Za 3 g pasty zapłacimy ok. 21zł (link). Związek termiczny be qui et! otrzymuje rekomendację overlock.pl.
Noctua NT-H1
Noctua NT-H1 okazała się wydajną, a zarazem stabilną pastą, którą możemy wymieniać co trzy lata. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze. Związek termiczny jest trudny w nakładaniu, więc zalecamy wcześniejsze rozgrzanie strzykawki w kubku z gorącą wodą. Niewątpliwą zaletą jest maksymalna wydajność zaraz po aplikacji, dlatego jest tak ceniona przez redaktorów portali IT (można wykonać szybkie a zarazem wiarygodne testy coolerów CPU czy GPU). Za 3,5 grama pasty przyjdzie nam zapłacić ok. 32zł (link do porównywarki cenowej).
Prolimatech PK-1
Prolimatech PK-1 jest wydajnym, a także stabilnym związkiem termoprzewodzącym. Rozprowadzenie pasty na powierzchni procesora należy do łatwych czynności. Niewątpliwą zaletą jest maksymalna wydajność zaraz po aplikacji. Za 5 gram pasty przyjdzie nam zapłacić ok. 39zł natomiast saszetkę 1 g dostaniemy już od 4zł (link).
Zalman ZM STG-1
Jeżeli masz obawy, co do stopnia trudności wymiany pasty termoprzewodzącej i nie chcesz wyjmować procesora warto zainteresować się Zalman ZM STG-1. Związek termiczny dzięki dołączonemu pędzelkowi jest bardzo prosty w rozprowadzeniu przy zachowaniu zadowalającej wydajności. Za 3,5 gramową fiolkę przyjdzie nam zapłacić ok.18zł (link).
Arctic Silver V
Legendarna pasta nie podołała najlepszym produktom w tej kategorii. AS 5 uplasowała się w środku tabeli obok takich smarów termicznych jak Zalman STG-1 czy Tt TG-2.
Do usuwania związku zalecamy użycia alkoholu izopropylowego. Za 3,5 grama pasty przyjdzie nam zapłacić ok. 25 zł (link), za tę kwotę zakupimy tańszy a zarazem wydajniejszy produkt.
AG Extreme
Producent deklaruje, iż pasta zapewnia „Optymalną wydajność” – i faktycznie związek termoprzewodzący jest wydajny. Niestety producent ceni sobie swój produkt, za trzy gramowy pojemnik zapłacimy niemal 30zł (link). W tej cenie znajdziemy wydajniejszą termo-pastę. AG Extreme otrzymuje od nas nagrodę wart uwagi.
Phobya HeGrease Standard
HeGrease Standard to najsłabsza pasta termoprzewodząca Phobya. Jest łatwa w aplikacji oraz zadowalająco wydajna. Za 3,5 g związku musimy wyłożyć ok. 21zł (link). W tej cenie znajdziemy nieco wydajniejsze pasty termo, więc pozostaje nam tyko przyznać wyróżnienie wart uwagi.
EVGA Frostbite
Mieliśmy nadzieję, że w domowych warunkach pasta EVGA mocno zamiesza w czołówce najwydajniejszych związków termicznych. Nic z tego. Frostbite okazała się słaba, z deltą temperatur 46 °C znalazła się w towarzystwie produktów od AG Termopasty. Tak, więc do użytku domowego nie zalecamy stosowania smaru termicznego EVGA. Jeżeli, natomiast macie zamiar wykorzystać ciekły azot (LN2) lub inne metody ekstremalnego chłodzenia Frostbite będzie znakomitym wyborem. Mimo niewielkiej zawartości (2 gramy) pasty wystarcza na wiele aplikacji. Pasta jest stosunkowo rzadka, co sprawia, iż możemy łatwo nałożyć cienką warstwę pasty na procesor czy chip graficzny. Produkt EVGA ma tylko trzy wady:
Bardzo brudzi
Przewodzi prąd
Nie dostępny w Polsce.
Uwaga, pasta przewodzi prąd! Z tego względu prosimy zachować szczególną ostrożność podczas aplikacji na gołe chipy (chipsety, procesory bez IHSa).
Pastę można kupić w cenie 2,99 euro w sklepie EVGA (link). EVGA Frostbite otrzymuje od portalu overclock.pl odznaczenie ekstremalny.
Thermaltake TG-2
Kolejny związek termiczny od Thermaltake wypadł całkiem dobrze, jest groszy od Zalman ZM STG-2 tylko o 2 stopnie Celsjusza. Pasta jest bardzo łatwa w aplikacji (łatwiejsza niż TG3). Za 4 gramy związku przyjdzie nam zapłacić ok. 22zł (link) czyli nieco więcej od wydajniejszej STG-2. Thermaltake przyznajemy wyróżnienie wart uwagi.
Gelid GC-Supreme
GC-Supreme to średnia półka wydajnościowa. Pasta jest naprawdę łatwa w aplikacji a duża strzykawka z 7 gramami smaru starczy na wiele nałożeń. Za GC-Supreme zapłacimy ok. 21zł (link) i otrzymuje o znaczek opłacalny.