Overclock.pl » Testy i recenzje » Test 62 past termoprzewodzących - co warto kupić, a czego się wystrzegać?

Podsumowanie cd. - Reszta2014-11-24 09:30:00 |  Łukasz Sierant (sido107)

  
  

Prolimatech PK-3

PK-3 charakteryzuje się lepszymi parametrami niż PK-1, jednakże podczas testów uzyskała taką samą wydajność jak PK-1, więc nie ma sensu przepłacać. Pasta jest dostępna w sklepach od ok. 61zł (link), co uważamy za wygórowaną cenę.

Prolimatech - pasta dodawana do coolera

Wiele osób twierdzi, iż pasta dodawana do coolerów firmy Prolimatech jest dużo gorsza od związków sprzedawanych osobno.  Jak widać nie jest źle. Związek okazał się gorszy od PK-1 zaledwie o 1 st. C i zalicza się do wydajnych.

Qoltec S15 Tim Tube

Pasta termoprzewodząca Qoltec zaskoczyła nas swą wydajnością, wyprzedzając niektóre produkty bardziej znanych firm jak Cooler Master czy Revoltec. S15 Tim Tube jest trudno dostępna w sklepach, jej cena oscyluje ok. 20zł.

Revoltec Grease Nano Silver

Po produkcie Revoltec spodziewaliśmy się większej wydajności, poza bardzo łatwą aplikacją oraz przystępnej ceny nie otrzymujemy nic więcej. Za 6 g związku w szklanej buteleczce zapłacimy ok. 15 zł (link).

Revoltec Thermal Grease

Revoltec TG otrzymujemy w 0.5 gramowym pojemniku, którego zakup jest mało opłacalny (6,92zł/g). Mimo wysokiej ceny ( od 3,46zł - link do porównywarki cenowej) wydajność związku stoi na średnim poziomie przy tym starczy go jedynie na dwie, maksymalnie trzy nałożenia.

Zalman Thermal Grease CSL850

Zalman CSL850 to pasta silikonowa, która wykazała się średnią wydajnością (lepszą niż niektóre droższe związki Revoltec) za 1,5 g przyjdzie nam zapłacić niecałe 4zł (link).

Revoltec Grease Diamond

Revoltec Grease Diamond jest ok. 2zł droższa od Nano Silver (link). Mimo, że cena za gram jest bardzo dobra, wydajność owego związku nie napawa optymizmem, przez co nie polecamy tej pasty.

Cooler Master IC E2 Essential

Pasta prezentuje średni poziom wydajności. IC E2 Essential kupimy od ok. 11zł (link). Pasta jest łatwa w aplikacji, jednak łatwo się nią pobrudzić. 

Arctic Silver Ceramique 2

Ceramique 2 to następca Ceramique, w naszym teście uzyskała 5 st. C gorszy wynik od poprzedniczki. Do zalet można zaliczyć łatwiejszą aplikację oraz stosunek ceny do ilości związku. Polecamy kupować większy 25 g pojemnik, za który zapłacimy ok. 19zł (link). Niestety pasta brudzi wszystko dookoła i ciężko się czyści jej pozostałości. 

Prolimatech PK-2

PK-2 charakteryzuje niska lepkość (2500 P) oraz minimalnie niższa rezystancja termiczna względem PK-1. Pasta jest łatwa w aplikacji oraz usuwaniu. PK-2 nie zachwyca ani wydajnością, ani ceną, która jest wysoka i zaczyna się od 42zł (link). 

 AG Pasta na bazie miedzi

Związek znalazł się w grupie średnio wydajnych past. Jest łatwy w aplikacji, a jego cena jest bardzo atrakcyjna i zaczyna się od ok. 6zł (link).

AG Pasta HP

Pasta ma zastosowanie w szeroko pojętej elektronice jak i przemyśle, co nie znaczy, że się nie mnożna posmarować nią CPU. Mało tego, pasta poradziła sobie lepiej niż wiele innych związków termicznych AG TermoPasty. Pasta jest bardzo opłacalna, za pojemnik 100 g zapłacimy ok. 22zł.

Aktualizacja.

Po dłuższym użytkowaniu Pasty HP na podstawie coolera odznaczył się (przypalił) rdzeń CPU. Wymagane było wypolerowanie stopy radiatora. Z tego wzglę du odradzamy stosawania tego produktu.

 

AG Gold

Związek jest koloru złotego i łatwo się nim pobrudzić. AG Gold Jest łatwa w aplikacji, niestety do overclockingu jej nie polecamy (w przeciwieństwie do producenta), ponieważ pasta prezentuje średnią wydajność. Za 3 g związku zapłacimy ponad 16zł (link). Cena jest akceptowalna jednak za podobną kwotę możemy kupić wydajniejszą pastę termoprzewodzącą. Niestety, podczas aplikacji można się łatwo pobrudzić.

AG TermoSpray - pasty w sprayu

Firma AG TermoPasty posiada w swoim asortymencie pasty termoprzewodzące w „aerozolu” tzw. „TermoSpray”. Producent przysłał nam trzy 100 ml pojemniki:

 • TermoSpray HP cena za 100 ml ok. 12zł (link)

 • TermoSpray Gold cena za 100 ml ok. 24zł (link)

 • TermoSpray Silver cena za 100 ml ok. 23zł (link)


Od razu narzuca się pytanie jak się ma wydajność „termosprayu” do typowej pasty? Otóż podczas testów pasty w postaci stałej miały różną wydajność od „termosprayu”. Niewątpliwą zaletą jest równomierna i cienka warstwa, niestety aplikacja jest dość uciążliwa (zabezpieczenie komputera przed zapyleniem), a wydajność owych związków nie zachwyca. 

AAB Cooling Thermal Grease 1

Jedna z najgorszych past termoprzewodzących w niniejszym teście. Wydajność jak i cena za gram nie zachwyca. Mała ilość związku pozwoli na kilka aplikacji, za tubkę 0,5 g zapłacimy ok. 1,9zł (link do porównywarki cenowej).

AG Silver

AG Silver to jedna z najsłabszych testowanych przez nas past termoprzewodzących. Jest łatwa w aplikacji i usuwaniu jednak bardzo brudzi wszystko, z czym ma kontakt, a najczęściej to nasze dłonie. Związek kupimy od 1,5zł za saszetkę 0,5 g, natomiast za 3 g pasty trzeba zapłacić ok. 17zł (link).

AG Pasta HPX

Pasta HPX jest droższa od Pasty HP i musimy zapłacić za 100 g ok. 48zł. Niestety produkt wypadł słabo na tle dużo tańszej Pasty HP uzyskując o 3 st. C słabszy wynik.

AG Diamond Brush

Największą zaletą pasty jest bardzo łatwa aplikacja (nakładamy pędzelkiem jak ZM-STG-1). Pasty, ze względu na swoją rzadką konsystencję, nie zalecamy do stosowania z coolerami, gdzie powierzchnię styku z procesorem stanowią ciepłowody. Wydajność AG Diamond Brush jest niska, a cena wysoka. Za 4 g związku trzeba zapłacić ok. 26zł (link).

Thermalright Chill Factor 3 (pasta dodawana do coolera)

Pasta Thermalright wypadła bardzo słabo, mimo że test powtórzyliśmy - ostateczny wynik nie uległ zmianie. Chill Factor 3 bardzo dobrze się rozsmarowuje. Za 4 g związku sklepy żądają ok. 30zł (link). 

Cooler Master IC V1 Value

IC V1 Value jest bardzo tania (ok. 6,5zł za 4,6 g link) i co za tym idzie - bardzo słaba. Różnica do Gelid GC-extreme to aż 15 st. C. Niestety, ale tej pasty nie możemy polecić, dokładając kilka złotych zakupimy związek termiczny co najmniej o średniej wydajności.

AG Chemia Pasta silikonowa H

Pasta silikonowa H okazała się najsłabszym materiałem termicznym w naszym teście. W domowych warunkach raczej nie polecamy stosowania tejże pasty. Jednakże zważając na dobrą cenę oraz szeroki zakres temperatur pracy (w szczególności poniżej zera) pasta jest dobrym wyborem dla overclockerów. Związek termoprzewodzący można dostać nawet w 100 gramowych pojemnikach za ok. 11zł (link do porównywarki cenowej), dzięki czemu starczy go na wiele sesji OC.

Spire 420

Cóż dużo mówić. Tania a zarazem słaba pasta termoprzewodząca. Związku wystarczy zaledwie na 2-3 aplikacje. Za 0.3 g zapłacimy ok. 6zł (link). Nie polecamy. Lepiej dołożyć i za ok. 9-10zł kupić TITAN Nano Grease.

Alphacool Silver Grease

Pasta ma konsystencję zbliżoną do EVGA Frostbite. Jest rzadka, srebrna, łatwa w aplikacji oraz bardzo brudząca – dosłownie. Jednakże jest mniej wydajna w porównaniu do smaru EVGA. Pastę kupimy w dużej 30 gramowej strzykawce, za którą zapłacimy tylko 43zł (link). Zakup jest opłacalny, ale nie warto kupować tak słabego związku termoprzewodzącego. Odradzamy.  

Innovation Cooling Perihelion

Pasta oparta o związki ceramiczne, nie przewodzi prądu, bardzo trudna w aplikacji, ma nieprzyjemny zapach i jest średniej wydajności. Dodatkowo za 4 g związku zapłacimy aż 30zł (link). Nie polecamy.

Cooler Master Thermal Compound

Związek należy do średnio wydajnych. Jedynymi zaletami to brak przewodnictwa prądu i niska cena. Za 5 gamową strzykawkę sklepy poproszą nas o ok. 6zł (link).

 

 


 

Próbki do testów dostarczyli:
  
  

  
  

Produkty Phobya oraz Alphacool dostarczył sklep aquatuning.pl

 

Serdeczne podziękowania dla ivanov'a za udostępnienie past termoprzewodząceych z prywatnej kolekcji.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
 
 • Gigabyte
 • Cooler Master
 • Chieftec
 • XFX
 • Cenowarka.pl
 • Aquatuning.pl
 • Seagate
 • Enermax
 • Zotac
 • BenQ
 • Intel Corporation
 • Asus