Overclock.pl » Testy i recenzje » NVIDIA ForceWare 337.50 - czy to coś daje?

Podsumowanie2014-05-01 11:26:00 |  Piotr Urbaniak (gtxxor)  Tomasz Cugowski (tomcug)

Nie ulega wątpliwości, że ForceWare 337.50 nie jest rozwiązaniem pod jakimkolwiek względem rewolucyjnym. To po prostu udana ewolucja istniejącego oprogramowania, czyli coś, co programiści NVIDII z dużymi sukcesami robią od dwóch lat. W większości gier różnica "osiągów" nie jest porażająca, jednak w kilku produkcjach zysk wydajnościowy jest bardziej niż znaczący. Dalsza część podsumowania została podzielona na trzy części, poświęcone poszczególnym procesorom.

NVIDIA ForceWare 337.50 - czy to coś daje?

AMD FX-8350

Nietrudno zauważyć, że GeForce wręcz zdemolował swojego rywala w połączeniu z flagowym procesorem konkurencyjnej firmy. Taka sytuacja po prostu nie powinna mieć miejsca, nawet ze względów wizerunkowych. Jednak ciężko się temu dziwić, skoro na przestrzeni dwóch lat, czyli od momentu, kiedy to jeszcze AMD miało lepsze sterowniki, poza poprawkami dla pojedynczych gier „czerwoni” nie zrobili prawie żadnego postępu. Pozostaje mieć nadzieję, że firma z Sunnyvalle wreszcie weźmie się w garść, gdyż Mantle obecny jest w zaledwie dwóch grach i nie zanosi się na to, żeby w najbliższej przyszłości stał się obowiązkowym dodatkiem do każdej wychodzącej produkcji. Wracając do ForceWare 337.50, uważamy, że jedynym uzasadnionym przeciwwskazaniem odnośnie ich użycia mogą być problemy z niektórymi grami. W przeciwnym wypadku zmiana na najnowszą wersję przyniesie w połączeniu z procesorami AMD FX znaczne korzyści i jest wysoce wskazana.

Intel Core 2 Duo E7300

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w połączeniu z Core 2 Duo E7300. Od czasu pierwszych doniesień o problemach sterowników ForceWare z procesorami dwurdzeniowymi minęły już cztery lata, a na dobrą sprawę niewiele się zmieniło. Być może patrząc wyłącznie na wskazania FRAPS-a dojdziemy do wniosku, że jest dużo lepiej, ale naszych oczu już nie oszukamy. Posiadaczy takich konfiguracji wciąż nękają dziwne zjawiska, takie jak nieregularne przycięcia, przeskoki animacji, czy też charakterystyczne "żabkowanie". Oczywiście nie dotyczy to każdej produkcji, ale o skali zjawiska niech świadczy chociażby fakt, że wśród dziesięciu testowanych gier problem pojawił się w Battlefield 4, Crysis 3, Metro: Last Light oraz Splinter Cell: Blacklist, a więc niemalże połowie z nich. Być może w przypadku nowszych układów dwuwątkowych jest już lepiej, ale na chwilą obecną nie mieliśmy możliwości zweryfikowania tego założenia. Mimo wszystko uważamy, że w tym przypadku Radeony wciąż są sporo lepszą propozycją. Co prawda w części gier wydajność będzie niższa, ale za to realna płynność jest prawie zawsze adekwatna do ilości FPS.

Intel Core 2 Quad QX9770

Z kolei zastosowanie sterowników ForceWare 337.50 z procesorem Core 2 Quad QX9770 dało rezultaty bardzo podobne do tych osiągniętych na topowym układzie AMD. Wydajność jest zdecydowanie wyższa w lwiej części przypadków i, co istotne, są to często dość znaczące różnice, które przekładają się na wyższy komfort rozgrywki. Fakt, że nawet użytkownicy starszego sprzętu mogą liczyć na znaczącą poprawę osiągów powinien wielu dać do myślenia, gdyż jest to coś, czego na ogół nie uświadczymy na Radeonach. Naprawdę ciężko znaleźć jakieś argumenty na obronę "czerwonych". Jak już wspomnieliśmy, Mantle obecne jest w śladowej grupie tytułów, a wyższa wydajność potrzebna jest praktycznie wszędzie, szczególnie dla posiadaczy słabszych procesorów. Najbardziej "palącym" problemem są obecnie katastrofalne osiągi w Call of Duty: Ghosts. Trudno, bowiem inaczej nazwać sytuację, w której konkurent zapewnia wydajność wyższą niemalże dwukrotnie. Mamy nadzieję, że programiści firmy z Sunnyvale uporają się z tym problemem i już wkrótce będzie można normalnie pograć nawet na słabszym sprzęcie.

NVIDIA ForceWare 337.50 - czy to coś daje?

>> Dyskusja na forum na temat NVIDIA ForceWare 337.50 <<

Nawigacja

Pierwsza Następna  
 
 • Cooler Master
 • Enermax
 • Seagate
 • Asus
 • Chieftec
 • Gigabyte
 • Intel Corporation
 • Cenowarka.pl
 • XFX
 • BenQ
 • Zotac
 • Aquatuning.pl