ASUS Radeon R7 2602014-05-17 10:00:00 | (ludek111)
ASUS Radeon R7 260
Testowany przeze mnie Radeon bazuje na chipie Bonaire, który został wyprodukowany w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Chip posiada wsparcie technologii DirectX 11.2, OpenGL 4.4, OpenCL 1.2, a także Mantle. Karta tak samo, jak w wypadku omawianego wcześniej GeForce’a, bazuje na niereferencyjnym PCB. Posiada ona dwu-slotowy system chłodzenia, opracowany przez ASUS’a. Jego budowa jest inna od tej, którą znamy z ZOTAC’a. Chłodzenie składa się z dwóch 74 mm wentylatorów i radiatora, lecz nie posiada rurki „heatpipe”. Radiator został wykonany w całości z aluminium.
ASUS Radeon R7 260 jest taktowany zgodnie z referencyjną specyfikacją.
Radeon posiada trzy wyjścia graficzne, są to:
- HDMI
- Display port
- DVI
Port DVI posiada możliwość pracy w trybie analogowym. ASUS zdecydował się na dołączenie wraz z zestawem adaptera DVI – D-Sub.
Za komunikację chipu z resztą komputera, odpowiada port PCI-Express 3.0 x16. „Grafika” posiada 128-bitowy interfejs pamięci. Podobnie, jak w przypadku chipu NVIDIA Maxwell. ASUS zdecydował się na zamieszczenie jednego gigabajta pamięci, o oznaczeniu producenta „GDDR5”. My jednak wiemy, że są to „zwykłe” kostki typu DDR3, rozszerzone o bufory prefetch. Zastosowane układy są bardzo podobne, jak w przypadku drugiej, testowanej przeze mnie karty. Są to kości pamięci HYNIX z serii AFR.
Karta wymaga dodatkowego zasilania z 6-pinowej wtyczki PCI-e. Warto dodać, że ASUS zdecydował się na odwrócenie tego złącza o 180 stopni. Według oficjalnych danych od AMD, TDP wynosi 95 W.
Zasilaniem chipu graficznego, zajmuje się trójfazowa sekcja zasilania. Każda z faz została zrealizowana identycznie jak w przypadku omawianego w tym artykule GeForce’a, czyli z pary tranzystorów MOSFET i cewki filtrującej. Całość jest filtrowana przez polimerowe kondensatory.
Przetwarzaniem napięcia zasilającego pamięci, zajmuje się jednofazowa przetwornica, o analogicznej konstrukcji, jak w przypadku zasilania GPU.
ASUS R7 260 ma możliwość pracy w trybie CrossFire. Na górze laminatu został umieszczony port, służący do połączenia z drugą kartą graficzną. ASUS dodaje, jako jedno z akcesoriów, giętką taśmę CrossFire.