Overclock.pl » Testy i recenzje » Test Fractal Design Kelvin S36. Nowy król wydajności?

Wygląd zewnętrzny i budowa2015-07-21 15:30:00 |  Piotr Urbaniak (gtxxor)

Wygląd zewnętrzny i budowa

test_chlodzenia_wodnego_

Na pierwszy rzut oka Kelvin S36 przypomina bardziej którąś z konstrukcji CoolIT Systems, np. Corsair H100i, aniżeli produkt z fabryk Alphacool. Powodem takiego skojarzenia jest kompaktowych rozmiarów bloko-pompka, niemal dwukrotnie mniejsza od tej znanej z Eisberg Solo.

test_chlodzenia_wodnego_

Co ciekawe, pod połyskliwą plastikową osłoną (tak, zbiera odciski palców) znalazła się dokładnie ta sama pompa cieczy, DC-LT (3-pin), wyposażona w ceramiczny trzpień. Z tą tylko różnicą, że Fractal Design zdecydował się na wariant „low noise” z wirnikiem rozpędzającym się szczytowo do 2400 obr./min, co zdaniem producenta zapewnia wydajność na poziomie 72 l/godz. Takie parametry powinny wystarczyć do rozbudowy układu o dodatkową chłodnicę czy umiarkowanie restrykcyjny blok wodny, jednakowoż nie zalecamy tworzenia bardziej skomplikowanych obiegów.

Fractal Design Kelvin S36

Za izolację akustyczną odpowiada gumowa podkładka, która powinna skutecznie uchronić top bloku od wpadania w wibracje.

test_chlodzenia_wodnego_

Sam blok wykonano w całości z elektrolitycznej miedzi, poprzedzonej plastikowym jet plate. Specjalnie wyprofilowany fragment tworzywa sztucznego kierunkuje strumień cieczy i zwiększa jego ciśnienie. Natomiast powierzchnię kontaktu z CPU wypolerowano poprawnie, szlif dobrze odbija światło, choć nie ma tu mowy o efekcie lustra. Po produkcie z najwyższej półki cenowej spodziewaliśmy się nieco więcej, jednakże warto zaznaczyć, że znane z Eisberg 240 przebarwienia powierzchni nie wystąpiły.

test_chlodzenia_wodnego_

Zastosowana chłodnica to najnowsza iteracja Alphacool ST30, która, z uwagi na nietypowe zabezpieczenie przeciw przypadkowemu uszkodzeniu, cieszy się dużą popularnością wśród początkujących miłośników LC. Pod mosiężnym shroudem z gwintami M3 ukryto drugą warstwę metalu, zapobiegającą przebiciu kanałów przez zbyt mocno dokręcone śruby. Starzy wyjadacze mogą teraz parsknąć śmiechem, ale liczne doświadczenia z chłodzeniem wodnym pokazały nam, że zarysowany scenariusz wcale nie jest nieprawdopodobny.

test_chlodzenia_wodnego_

Głównym materiałem budulcowym jest – jak zapewne wyczytaliście z podanej specyfikacji - miedź, uzupełniona o (prawdopodobnie) mosiężne komory i stalowy shroud. Wzorowemu doborowi stopów akompaniuje równie imponujące wykonanie – warstwa lakiernicza jest gruba, nie odpryskuje, nie stwierdziliśmy pogiętych finów.

test_chlodzenia_wodnego_

Oba nadrzędne komponenty połączono czarnym wężem 8/11’’, stosując przy tym złączki kompresyjne (skręcane) z gwintami ¼’’. Połączenie jest bardzo trwałe, nie ugina się pod naporem większej siły, więc ryzyko samoistnego rozszczelnienia uznajemy za znikome. Na pochwałę zasługuje też wysoka elastyczność węży, co ułatwia aranżację wnętrza peceta.

Producent nie wykazał się natomiast przy docinaniu poszczególnych fragmentów, bo długość odcinków została dobrana tak, aby węże estetycznie ułożyły się przy montażu chłodnicy z otworami przepływowymi skierowanymi ku tyłowi obudowy, a wówczas ten zabieg na niewiele się zdaje, gdyż nawet w największych skrzyniach oba kawałki – 30 oraz 35 cm - będą wymagać skrócenia.  

test_chlodzenia_wodnego_

test_chlodzenia_wodnego_

Dopełnieniem kompletu są trzy wentylatory osiowe, FD-FAN-SSHP 120 mm, których łopatki potrafią poszybować do 1700 obr./min, oferując jednocześnie dynamiczną kontrolę przez PWM (4-pin). Producent, z sobie tylko znanych pobudek, przypisał charakteryzowane jednostki do linii Silent Series. Niemniej plus należy się za możliwość bezproblemowej redukcji prędkości obrotowej.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • XFX
 • Seagate
 • Enermax
 • Gigabyte
 • Aquatuning.pl
 • Zotac
 • Intel Corporation
 • Cenowarka.pl
 • Cooler Master
 • Chieftec
 • Asus
 • BenQ