Intel SSD 750 400GB PCIe2016-05-19 23:59:12 | (redakcja)
Produkt flagowy z działu SSD od Intela został wyposażony w złącze PCI-Express, co z pozoru stanowi go uniwersalnym dyskiem. Niestety tak nie jest. Podłączając go do starej platformy, Bios w ogóle go nie wykrywa. Dzieje się się tak, gdyż wykorzystuje on protokół NVMe. Jest to dość nowy protokół i, póki co, obsługują go płyty z chipsetem Z97, H97 oraz X99. Niektóre płyty z chipsetem 990FX również go mają, ale dla pewności lepiej sprawdzić u producenta płyty, czy zaktualizowano bios wraz z dodanym protokołem NVMe.
NVM - Express jest to protokół prostszy i szybszy dzięki 64 tyś kolejek, a każda po 64 tyś poleceń. Dzięki takim właściwościom, protokół ten umożliwia dużo większą ilość wykonanych operacji w trakcie sekundy niż AHCI, jest mniej wymagający. Jego dodatkową cechą jest możliwość korzystania z kilku kanałów komunikacji w tym samym czasie. Najważniejszą różnicą jest wydajność, pozwala na transfery, które za czasów AHCI wydawały się jak z kosmosu.
Jako, że nie posiadaliśmy płyty z chipsetem obsługującym NVMe, musieliśmy spróbować rozwiązać problem, tak aby móc przetestować ten dysk. W niektórych przypadkach, pomaga modyfikacja biosu na “własną rękę”. Proces jest dokładnie opisany w internecie, jednak niesie ze sobą pewne ryzyko. Tracimy wtedy gwarancje producenta. Nam się niestety nie udało zmodyfikować biosu, ponieważ producent uniemożliwił nam to. SSD od niebieskich udało nam się uruchomić jako drugi dysk po wcześniejszym zainstalowaniu sterowników w systemie. Dzięki temu dysk był w pełni funkcjonalny jako magazyn danych. Nie jest to rozwiązanie godne polecenia, gdyż grzechem jest to, aby dysk SSD był przeznaczony na magazyn danych, a stary HDD na start systemu.
Dysk Intela został wyposażony w 128-gigabitowe kości 20 nm MLC NAND. Kontroler od samego Intela - o oznaczeniu CH29AE41AB0 - chroni dane zapisane na dysku w trakcie utraty zasilania. Zastosowanie protokołu NVMe umożliwiło uzyskanie ogromnych transferów, jakimi są 2200 MB/s w odczycie i 900 MB/s w zapisie. Ze względu na wysoką cenę (~1800 zł) sprzęt polecany jest głównie dla wymagających użytkowników.
W opakowaniu, prócz dysku, znajduje się również płytka ze sterownikami. To ona umożliwiła nam odpalenie tego dysku jako magazynu danych.