Noctua NH-C14S2016-11-19 17:43:51 | Tomasz Cugowski (tomcug)
Noctua NH-C14S znajdziecie w sklepach już od 329 zł (na dzień publikacji). Najbardziej aktualne ceny sprawdzicie tutaj.
Opakowanie i dodatki
Testowany sprzęt dotarł do nas w dużych rozmiarów, utrzymanym w klasycznej dla tego producenta kolorystyce, opakowaniu. Znajdziemy na nim przede wszystkim opisy zastosowanych rozwiązań technicznych.
Wewnątrz, oczywiście oprócz coolera, odnajdziemy następujące dodatki:
- zestaw montażowy,
- pastę termoprzewodzącą NT-H1,
- adapter obniżający obroty „śmigła”,
- śrubokręt.
Cooler
Sam cooler to pierwsza w niniejszym teście konstrukcja w układzie horyzontalnym. Wiąże się z tym oczywiście spora elastyczność. Jeżeli zamontujemy wentylator na szczycie, to nie będziemy mieć problemów z wysokością pamięci RAM, z kolei opcja ze „śmigłem” na dole umożliwi zachowanie rozsądnej wysokości, co może mieć niebagatelne znaczenie w niewielkich obudowach. Jest jeszcze jeden aspekt - coolery horyzontalne bardzo dobrze owiewają okolice sekcji zasilania. W tym miejscu pozdrawiam wszystkich posiadaczy procesorów AMD FX - w tym siebie ;) Po krótkim użytkowaniu NH-C14S w połączeniu z zestawem ASRock Fatal1ty 990FX Killer + FX-8350 muszę przyznać, że różnica w porównaniu z klasycznymi „wieżowcami” jest bardzo duża, jeśli chodzi o temperaturę radiatora sekcji zasilania.
Standardowo otrzymujemy jeden wentylator, jednak znajdująca się w komplecie druga para klipsów umożliwia montaż drugiej sztuki - koniecznie z otworami montażowymi 140 mm!
Jakość wykonania podstawy jest całkiem niezła, do „lustra” już całkiem niedaleko, aczkolwiek dalej niż w przypadku NH-D15.
Zapinka
Pod tym względem firma Noctua od lat uchodzi za wzór i trzeba przyznać, że są ku temu podstawy. Backplate świetnie usztywnia płytę główną, a śruby montażowe trzymają się bardzo dobrze, nie wypadając podczas instalacji przy pierwszej lepszej okazji. Docisk jest solidny, zaś przykręcenie samego coolera do zapinki bezproblemowe dzięki dołączonemu do zestawu śrubokrętowi. Warto nadmienić, że wsparcie dla socketów LGA 775 oraz 1366 również jest możliwe, aczkolwiek wymaga zastosowania zestawu montażowego NM-I3. Na szczęście producent wysyła go bezpłatnie po okazaniu dowodu zakupu coolera.
Wentylator
Dołączony w zestawie wentylator jest kremowo-bordowy. Przewody znajdują się w całości w czarnym oplocie, a wtyczka 4-pinowa posiada wypustkę chroniącą przed nieprawidłowym montażem w gnieździe 3-pin. „Śmigło” wykorzystuje łożysko SSO (ang. selft-stabilizing oil-pressure), co przekłada się na deklarowany czas bezawaryjnej pracy wynoszący 150 000 godzin.