Overclock.pl » Testy i recenzje » ZiiSound D5

ZiiSound D52010-08-06 12:00:00 |  Maciej Łukawski (COy0t)

259.jpg

Coraz częściej słuchając muzyki chcemy podzielić się nią z naszymi znajomymi. Pomocne stają się odpowiednie rozdzielniki sygnału audio, niestety bardzo zniekształcają jakość muzyki, której słuchamy. Dodatkowym problemem staje się możliwość komunikacji tylko poprzez gesty lub krzyk związany z wytłumianiem szumów otoczenia przez słuchawki. Pomocne w takich momentach stają się zestawy głośnikowe dedykowane urządzeniom przenośnym.

Głośniki różnią się między sobą głównie gabarytami, źródłem zasilania, materiałem i jakością wykonania, maksymalną mocą oraz sposobem komunikacji z urządzeniami grającymi. Dzisiaj zaprezentujemy Wam najnowszy produkt marki Creative - ZiiSound D5.

Opakowanie

ZiiSound D5

Zestaw ten zapakowany jest w dużych rozmiarów czarne pudełko. Zawarte są na nim wszystkie najważniejsze wiadomości dotyczące zawartości opakowania oraz o tym, że sprzęt jest dedykowany dla urządzeń firmy Apple. Z opisu znajdującego się na tylnej ścianie opakowania dowiemy się więcej o możliwościach sprzętu, dzięki krótkiemu tekstowi przetłumaczonemu na kilka języków. Niestety w wersji polskiej jest kilka błędów rzucających się w oczy.

ZiiSound D5

Wewnątrz pudełka znajduje się kolejny, mniejszy kartonik. Zawiera on wszystkie dodatki dołączone do zestawu. Znajdziemy tam zasilacz z odłączanym kablem, zestaw ulotek firmy Creative, instrukcję użytkownika, przysadkę do urządzeń iPod/iPhone, kawałek plastiku przypominający uchwyt do mocowania na ścianie i zestaw siedmiu różnych tajemniczych stopek, których przeznaczenie opiszemy w dalszej części artykułu.

ZiiSound D5

Głośniki

ZiiSound D5

Na samym dnie opakowania znajduje się zabezpieczony, sporych rozmiarów głośnik D5. Wykonany jest on z najwyższej jakości elementów. Całość ukryta jest pod czarną osłoną chroniącą membrany przed uszkodzeniem i zabrudzeniem.

ZiiSound D5

Boki wykończone są wypukłymi, stalowymi dekielkami, co nie jest najlepszym wyjściem. Nie ma możliwości postawienia ich na boku na biurku, na którym nie ma zbyt wiele miejsca. Wypukłość zaś dodaje ciekawego efektu wizualnego, a głównie o to chodziło producentowi - estetyczny, skromny zestaw najlepszej jakości.

ZiiSound D5

Od spodu głośniki są wyłożone drewnem, co zwiększa głębię basu, jednocześnie nie zniekształcając dźwięku o innych częstotliwościach.

ZiiSound D5

Pomiędzy ukrytymi membranami znajduje się błyszczący panel odpowiedzialny za sterowanie głośnością i przycisk służący do łączenia się z innymi urządzeniami przez port Bluetooth (raz udało nam się połączyć je z innymi głośnikami). Obydwa te panele są dotykowe i działają na zasadzie zmiany pola magnetycznego więc nie jest możliwe używanie go inaczej jak gołym palcem. Powyżej panelu głośności znajduje się slot, do którego możemy włożyć przysadkę z iPodem, by ten zaczął się ładować. Zaraz za nią znajduje się miejsce na tajemniczy kawałek plastiku, służy on jako podpórka dla iPoda i możliwe jest zamocowanie do niego jednej z siedmiu możliwych gumek o odpowiedniej grubości, w zależności jakiego iPoda używamy.

ZiiSound D5

Poniżej podpórki znajduje się wejście AUX służące do podłączenia dowolnego odtwarzacza niewspierającego łączności BT (Bluetooth) tylko za pomocą odpowiedniego kabelka (brak w zestawie). Obok wejścia minijack jest wejście zasilania 15v DC oraz standardowy przycisk służący do włączania i wyłączania urządzenia. Na tylnej ściance urządzenia znajduje się także otwór służący do odprowadzania basów. W konstrukcji brakuje tylko akumulatora pozwalającego na działanie bez zasilania, lecz zamontowanie ogniwa mogło by negatywnie wpłynąć na jakość dźwięku oraz na wagę i wielkość obudowy.

Łączność

Po staremu

Połączenie za pomocą kabelka jest mało wygodne, gdyż kabel znacząco ogranicza zasięg urządzenia, ponadto umiejscowienie go z tyłu zmniejsza komfort podłączania, jednak zwiększa estetykę, na którą to nacisk stawiał Creative. Jakość muzyki także była nieco gorsza niż w przypadku łączności Bluetooth. Mogło to być podyktowane słabej jakości kablem jakim dysponowaliśmy oraz średniej półki odtwarzaczem, lecz i tak brzmienie biło niektóre słuchawki na głowę.

I bezprzewodowo

ZiiSound D5

Przysadka sprawowała się bardzo dobrze, przenosząc dźwięk z naszego redakcyjnego iPoda Nano, iPoda Video oraz iPhona 3G. Tak samo było w przypadku połączenia BT, z którego korzysta również przysadka. Wszystkie urządzenia szybko odnajdywały głośniki bez większego problemu i nie zmieniały jakości odtwarzanego dźwięku do odległości dziesięciu metrów.

ZiiSound D5

Dzięki technologii apt-X opartej na wydajnym kodeku audio firmy APTX zestaw głośnikowy zapewnia minimalne opóźnienia i najwyższą jakość dźwięku podczas transmisji Bluetooth.

Testy

Muzyka

Testy przeprowadzaliśmy w kilku lokacjach. Głośniki grały na najwyższej możliwej głośności na otwartej przestrzeni, w małym pomieszczeniu, a także na hali specjalnie przystosowanej do nauki tańca. Dźwięk wydobywający się z nich zawsze był czysty i głęboki z odpowiednim basem i wysokimi tonami.

ZiiSound D5

Do testów wykorzystaliśmy utwory zapisane w najwyższej jakości formacie MP3 oraz kilka utworów w formacie flac. Wszystkie utwory odtwarzane były z naszego redakcyjnego iPoda nano 3gen. Słuchaliśmy każdego popularnego rodzaju muzyki od jazzu przez rocka, pop, blues, drumm'n'bass, dance, reggae, metal, hip-hop trash, soul i na techno kończąc. Najlepiej naszym zdaniem głośniki sprawowały się podczas odtwarzania dance. Głębia basu była odpowiednia, wszystkie tony odpowiednio dopasowane i czystość brzmienia przy formacie flac są wręcz nieporównywalne do jakiegokolwiek innego brzmienia. Kolejnymi gatunkami z dobrze odwzorowanymi tonami były rock, reggae, jazz, pop i hip-hop. We wszystkich pozostałych gatunkach brakowało troszkę głębszego basu lub słyszalne było zbyt słabe przeniesienie dźwięków średniej częstotliwości.

ZiiSound D5

W każdym z gatunków jakie mięliśmy możliwość odtworzyć na tym zestawie ustawiony był odpowiedni ekualizer iPoda, a dźwięk przenoszony był za pomocą przysadki dołączonej do urządzenia.

Filmy

Podczas odtwarzania filmów mogliśmy jedynie ekscytować się momentami wybuchów i dialogami postaci, gdyż nie jest to zestaw przestrzenny. Rozmowy były bardzo dobrze przedstawione, podczas oglądania filmów w jakości HD lub DVD zestaw sprawował się jako idealny głośnik centralny. Chcielibyśmy żeby takiej jakości zestaw 5.1 niedługo zagościł w naszym redakcyjnym laboratorium.

Basstester

Głośniki poddaliśmy także tak zwanemu "basstesterowi". Jest to aplikacja służąca do odtwarzania różnych tonów w zakresie 15Hz-22kHz na głośnikach i słuchawkach. Pozwala ona na sprawdzenie najwyższego i najniższego możliwego tonu jaki głośniki są w stanie odtworzyć. W przypadku tego zestawu były to 18Hz i 19kHz. Są to średnie wartości, gdyż nie wszyscy testerzy byli w stanie usłyszeć dźwięki o tak wysokich/niskich tonach.

Podsumowanie

Najnowsze produkty firmy Creative przedstawiają nam nowy standard brzmienia oraz całkiem odmienny sposób komunikacji popularnych playerów i telefonów komórkowych z zestawami grającymi. Materiały wykorzystane do wykonania tego zestawu są najwyższej jakości, nadają głębi i przestrzeni dźwiękowi z nich się wydobywającemu. Niestety jakość i elegancja znalazły swoją cenę. 1200 złotych za kompaktowy zestaw głośnikowy to stanowczo zbyt wiele, nawet jak na taką jakość i nowe technologie. Jest to zestaw przeznaczony głównie dla ludzi o grubych portfelach, jednak firma Creative przewidziała ten problem wprowadzając jednocześnie na rynek tańsze modele D200 oraz D100, których testów możecie spodziewać się już niedługo na łamach naszego wortalu.

ZiiSound D5

Sprzęt dostarczyli

PowerSales International / http://www.powersales.pl/ Creative ZiiSound D5 Polecamy
 • Cenowarka.pl
 • Seagate
 • Asus
 • BenQ
 • Zotac
 • XFX
 • Cooler Master
 • Chieftec
 • Gigabyte
 • Intel Corporation
 • Aquatuning.pl
 • Enermax