Overclock.pl » Testy i recenzje » Przegląd płyt głównych z AM3

Przegląd płyt głównych z AM32011-02-18 19:00:00 |   (luq92)

312.jpg Premiera socketu AM3 miała miejsce w I połowie 2009 roku. Do dziś płyty z tą podstawką są udoskonalane. Postanowiliśmy sprawdzić jakie konstrukcje płyt głównych proponują nam producenci po dosyć sporym okresie od premiery AM3. Czy producenci wyposażyli swoje najnowsze konstrukcje w nowinki, ciekawe i unikatowe rozwiązania? Jak sprawują się takie płyty? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące was pytania.

Asus Crosshair IV Extreme

Płyta ta należy do serii ROG - Republic of Gamers, czyli znajduje się na najwyższej półce, jeśli chodzi o tego typu sprzęt. Obsługuje podstawkę AM3 i oparta jest na chipsecie AMD 890 FX i mostku południowym SB 850. Sugerowana cena to 1249 zł i jest to jedna z najdroższych płyt dostępnych dla procesorów AMD.

Opakowanie i wygląd

Przegląd płyt głównych z AM3

Kolorem dominującym jest czerwień. Opakowanie kształtem przypomina walizkę. Na froncie opakowania znajdziemy logo Republic of Gamers i dużymi srebrnymi literami wypisany model płyty głównej. Na dole przedniej ścianki znajdziemy nazwę producenta, piktogramy wspieranych serii procesorów i informację o wsparciu CrossFireX oraz o zainstalowanym układzie Hydra.

Po podniesieniu przedniej klapy ukaże się nam pod przeźroczystą plastikową osłoną płyta główna w całej okazałości. Po wewnętrznej stronie pokrywy znajdziemy krótki opis zastosowanych rozwiązań technologicznych.

Na lewym i prawym boku opakowania znajdziemy logo ROG, model płyty i informację o producencie.

Na tylnej ściance opakowania widnieje tabela ze specyfikacją płyty głównej.

Budowa

 Przegląd płyt głównych z AM3

Płyta zawiera 5 złącz PCI-Express. Dwa z nich pozwalają na połączenie kart graficznych w trybie CrossFire. Pozostałe wspierają technologię Lucie Hydra oraz Crosslinx3. Pozwala to na zamontowanie i używanie do 4 kart graficznych, nawet różnych producentów.

Płyta posiada również funkcję ROG Connect pozwalającą na zmianę ustawień sprzętowych przez port USB lub za pomocą innego komputera albo notebooka. Podobną funkcję pełni RC Bluetooth pozwalający na „grzebanie” w ustawieniach za pomocą dowolnego urządzenia obsługującego ten standard. Oprócz tego jest jeszcze ROG iDirect, które pozwala na to samo przy użyciu iPhone’a.

Do testowanej płyty można podłączyć 8 urządzeń SATA i 2 e-SATA. Wśród wyposażenia można znaleźć również okablowanie do monitorowania napięć.

Sekcja zasilania to 10-fazowy układ. Maksymalne dopuszczalne TDP dla procesora to 140 W.

Płyta wspiera najnowszy standard USB i jest wyposażona w 2 takie gniazda. Co ciekawe nawet w przypadku urządzeń korzystających ze standardu 2.0 można odnotować pewien wzrost wydajności przy kopiowaniu plików z danymi.

Przegląd płyt głównych z AM3

BIOS

BIOS łatwy w obsłudze i przyjemny. Nie sprawiał żadnych problemów podczas zmiany ustawień. BIOS wczytywał bez zająknięcia podane mu ustawienia. OC na poziomie wzorowym. Maksymalne stabilne HTT jakie udało się osiągnąć na tej płycie to 344 MHz, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Podsumowanie

Zasadniczą wadą tej płyty jest chłodzenie chipsetu. W warunkach testowych generowany hałas był bardziej drażniący od pozostałych elementów. Przez większość czasu to właśnie ten element był jedynym słyszalnym. Dopiero po podpięciu dwóch Radenów HD 5850 w trybie CrossFire udało się zagłuszyć to chłodzenie. Prawdopodobnie w normalnych warunkach, po zamontowaniu płyty w obudowie, hałas nie będzie aż tak dokuczliwy i odczuwalny. Szkoda, że nie można regulować obrotów wspomnianego wentylatora, choć wg producenta można całkowicie go odłączyć i płyta poradzi sobie przy pasywnym chłodzeniu, na które składają się dwa niskie i dość masywne radiatory wykonane z litego aluminium.

Płyta charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, bogatym wyposażeniem i dobrym rozmieszczeniem komponentów. Umożliwia podłączenie urządzeń zgodnych z nowymi standardami USB 3.0 i SATA III

Zastosowanie dużego chłodzenia na procesor sprawia, że dostęp do pamięci jest nieco utrudniony. Z tego względu kości RAM były montowane w niebieskich slotach. Dość duże rozmiary płyty mogą utrudniać jej montaż w niektórych obudowach.

Płyta ASUSa, ze względu na duży potencjał, na pewno znajdzie odbiorców wśród maniaków overclockingu. Sporą zaletą jest możliwość łączenia kart graficznych różnych producentów w rozbudowane konfiguracje. Wysoka cena (1200zł), choć zaporowa dla przeciętnego Kowalskiego, adekwatna jest do wyposażenia i możliwości. Jako podstawa platformy do bicia rekordów sprawdzi się świetnie, ale w codziennym użytkowaniu ciężko jest wykorzystać, choć część możliwości jakie oferuje ten produkt.

ASRock 890 FX Deluxe 3

Opakowanie

Przegląd płyt głównych z AM3

Na pudełku można znaleźć sporo informacji o wspieranych technologiach. Oprócz tego w środku można znaleźć podstawowy zestaw kabli, płytkę ze sterownikami, zaślepkę tylnego panelu i instrukcję.

890FX pozwala na obsługę kart graficznych w konfiguracjach złącz PCI-Express x16/x16 lub x8/x8/x8/x8.

Wyposażenie

Na płycie można znaleźć gniazdo e-SATA 3, 8 SATA3 (6.0 Gb/s) oraz 4 porty USB 3.0.

Przegląd płyt głównych z AM3

Płyta wspiera następujące technologie:

 • Turbo UCC (pozwala na podkręcanie jednym kliknięciem),
 • ASRock UCC-Key (odblokowywanie rdzeni),
 • THX TruStudio Pro,
 • True 333,
 • True 333 P.K. Other 333
 • AIWI,
 • App Charger,
 • SmartView,
 • Cool Heatpipe Design
 • CrossFireX Technology,
 • Smart Switch Design,
 • Dr. Debug,
 • Multi Speed Fan Control
 • EuP / ErP Ready,
 • Premium Blu-ray Audio

Opis

Płyta wspiera najnowsze 6-rdzeniowe procesory AMD. Obsługiwane są procesory o maksymalnym TDP 140 W. Jeśli chodzi o układ zasilania to zastosowano 8 faz dla procesora i 2 dla pamięci RAM. Płyta umożliwia również odblokowywanie rdzeni CPU, dzięki mostkowi z serii SB7xx. 4 sloty na pamięci RAM pozwalają zamontować kości o pojemności do 16 GB i maksymalnej częstotliwości 1800 MHz (po O/C).

Na płycie znajdują się również dwa złącza PCI oraz dwa PCI-E x1. W warunkach testowych bardzo przydatne okazały się przyciski Power, Reset oraz wyświetlacz diagnostyczny tzw. Dr. Debug.

ASRock 890FX Deluxe3 została wyposażona w bardzo dobrej jakości radiatory na sekcji zasilania i chipsecie: Cool Heatpipe Design. Do chłodzenia służy mały wentylatorek o prędkości obrotowej 5000 RPM. O dziwo, jest on ledwie słyszalny.

Mimo, że cenowo płyta mieści się w segmencie mid-end, to pod względem wyposażenia śmiało może być zaliczana do high-endu.

BIOS

BIOS przejrzysty, łatwy w obsłudze tak jak w ASUSie. Reaguje szybko, nie sprawia problemów. Przyjmuje wartości podane przez użytkownika. Max HTT jakie udało się uzyskać to 328 MHz co jest bardzo dobrym wynikiem.

Podsumowanie

Na plus można zaliczyć dosyć bogate wyposażenie płyty jak na ten segment cenowy. Korzystnie wypada układ chłodzący, który choć aktywny, to nie jest tak słyszalny jak ten zastosowany w dwa razy droższym ASUSie. BIOS jest przejrzysty i bogaty w opcje pozwalające na O/C. Oprócz tego, po stronie plusów można zaliczyć solidne wykonanie, 4 porty USB 3.0, technologię UCC i bardzo korzystny stosunek ceny do możliwości. Minusem jest umieszczenie jednego ze złącz PCI w pobliżu radiatora chipsetu. Tuż obok jest gniazdo zasilania wentylatora. Przez to niemożliwe jest zastosowanie dużych kart rozszerzeń w tym miejscu.

ASRock 880G Extreme 3

Opakowanie

Jak w przypadku wszystkich ASRocków na opakowaniu dominuje czarny kolor. Na froncie znajdziemy duży napis informujący o modelu płyty i spis technologii jakie są zastosowane na tej płycie.

Przegląd płyt głównych z AM3

Z tyłu opakowania znajduje się schemat płyty głównej z opisem elementów. Dokładnie opisano najważniejsze technologie.

W opakowaniu znajdziemy standardowe dodatki

 • kable 4x SATA,
 • panel I/O,
 • śledź z portem eSATA,
 • instrukcję,
 • ulotki,
 • płytę z oprogramowaniem.

Rozmieszczenie elementów

880G Extreme3 to nic innego jak model 890GX Extreme3

Przegląd płyt głównych z AM3

PCB płyty jak we wszystkich ASRockach jest czarno-brązowe. Radiatory jak przystało na serię Extreme3 są srebrno-niebieskie. Radiator sekcji zasilania i mostka północnego jest połączony rurką cieplną. Są one mocowane do płyty za pomocą plastikowych kołeczków.

Na płycie znajdziemy przyciski reset i Power oraz sześć portów SATA 3. Na PCB znajdziemy trzy sloty PCI Express 2.0 x16 (niebieski pojedynczo x16, 8x/8x, białe x4), 3 sloty PCI, i jeden slot PCI-E x1. Pod gniazdami złącz SATA znajdziemy wyświetlacz diagnostyczny.

Na płycie nie było problemu z montażem chłodzenia. Co prawda jak w przypadku innych płyt zasłania ono 2 niebieskie sloty na RAM, ale pamięci z niskimi lub bez radiatorów spokojnie się zmieszczą. Znajdziemy tutaj też zintegrowany układ graficzny Radeon HD 4250.

Tylny panel

Na tylnim panelu znajdziemy:

 • uniwersalne złącze PS2 dla myszki bądź klawiatury
 • D-SUB
 • DVI
 • HDMI
 • SPDIF
 • 4x USB 2.0
 • 2xUSB 3.0
 • RJ 45
 • Przycisk Clear CMOS
 • złącza karty dźwiękowej

Przegląd płyt głównych z AM3

BIOS i OC

BIOS reaguje szybko i nie sprawiał problemów z OC. Przyjmował bez problemu podane ustawienia. Maksymalne HTT jakie udało się osiągnąć to 302 MHz. Próba OC procesora skończyła się na poziomie 223 MHz HTT. Płyta za niewiele ponad 300zł spisała się dobrze.

ASRock 890GX Extreme 3

Płyta jest wykonana w pełnym standardzie ATX i obsługuje procesory przeznaczone na podstawkę AM3. PCB płyty jest w kolorze ciemno-brązowym. Zawiera m.in. 4 sloty do montażu pamięci DDR3. Oprócz tego na wyposażeniu znajdują się cztery sloty PCI-Express (po jednym 16x, 8x, 4x i 1x) oraz 3 złącza PCI.

Przegląd płyt głównych z AM3

Jeśli chodzi o chłodzenie, to zastosowano w pełni pasywny układ składający się z szaro-niebieskiego radiatora. To sprawia, że w przeciwieństwie do płyty ASUSa chłodzenie płyty nie drażni uszu podczas użytkowania.

Przegląd płyt głównych z AM3


Sekcja zasilania to układ 8-fazowy. Na tylnym panelu płyty znajdują się 4 gniazda USB 2.0 i 2 gniazda USB 3.0. Oprócz tego jest jedno złącze eSATA i FireWire, przycisk Clear_CMOS, wyjście optyczne audio oraz gniazdo RJ-45.

BIOS

BIOS jest przejrzysty, łatwy w obsłudze - tak jak w ASUSie. Reaguje szybko, nie sprawia problemów. Przyjmuje wartości podane przez użytkownika. Maksymalne HTT jakie udało się uzyskać to 320 MHz co jest bardzo dobrym wynikiem.

Opis

Podkręcać procesor, pamięci i płytę główną można również za pomocą dołączonego oprogramowania OC Tuner. Dokonuje się tego z poziomu systemu operacyjnego.

Wbudowany w płytę układ dźwiękowy gra całkiem nieźle. Widać, że zintegrowane karty ewoluują i odbywa się to w dobrą stronę.

Podsumowanie

Na plus płycie można zaliczyć dobre wykonanie, relatywnie niską cenę, pasywne chłodzenie chipsetu, oraz dobre rozmieszczenie poszczególnych komponentów. Na minus zaliczam obsługiwane taktowania pamięci, które są niższe od tych deklarowanych przez producenta.

ASRock 890FX Deluxe 4

Najwyższy model spośród płyt głównych firmy ASRock dla podstawki AM3. Czy godnie będzie reprezentował swojego producenta? Sprawdźmy.

Opakowanie

Opakowanie przypomina czarną, odblaskową walizkę. Na froncie znajdziemy duży napis informujący o modelu płyty i spis technologii jakie są zastosowane.

Przegląd płyt głównych z AM3

Z tyłu opakowania znajduje się schemat płyty głównej z opisem elementów. Dokładnie opisano najważniejsze technologie.

W opakowaniu znajdziemy dosyć sporą „rodzinkę” dodatków ale to w końcu topowy model tej firmy.

W środku znajduje się :

 • instrukcja
 • ulotki
 • kable STATA
 • taśma ATA
 • blaszka I/O
 • wentylator na sekcję zasilania wraz ze śrubokrętem i instrukcją montażu
 • przejściówki zasilające molex > SATA

Rozmieszczenie elementów

Płyta wydaje się być dobrze rozplanowana i nie powinno być problemów z montażem na niej jakichkolwiek podzespołów. Jednak po bliższym przyjrzeniu się możemy zauważyć kilka niedociągnięć.

Przegląd płyt głównych z AM3

Pierwszym i najpoważniejszym minusem jest za wysoki radiator sekcji zasilania, bądź za bardzo przesunięty socket w jego stronę. Wpływa to negatywnie na montaż dużych chłodzeń, aczkolwiek jest to możliwe.

Sekcja zasilania jest chłodzona pasywnie, z możliwością montażu małego wentylatora, który jest dostarczany wraz z płytą w miejscu „pokrywki” z wygrawerowanym „4”.

Radiator sekcji zasilania jest połączony rurką cieplną z radiatorem mostka północnego. Radiator mostka południowego jest mały, ale zapewnia dobre chłodzenie. Chłodzenie mostka północnego jest montowane za pomocą śrubek, a pozostałe dwa wentylatory za pomocą plastikowych kołeczków.

Bateria na płycie umieszczona jest w dosyć specyficznym miejscu, bo pod radiatorem sekcji zasilania, ale nie ma żadnego problemu z jej wyjęciem.

Dużym plusem dla tej płyty są przyciski Power i Reset „wyciągnięte” na PCB. Dzięki temu korzystanie z komputera złożonego na ”pająka” jest ułatwione.

Na tylnim panelu znajdziemy przycisk Clear CMOS, co jest kolejnym plusem tej konstrukcji. Znajdują się tam również gniazda PS/2 na mysz i klawiaturę, porty USB 3.0 i 2.0, gniazdo RJ45, cyfrowe wyjście dźwięku, Fire-Wire i porty karty dźwiękowej.

Przegląd płyt głównych z AM3

BIOS i OC

BIOS reaguje szybko, ale niemiło mnie zaskoczył. Podczas próby OC potrafił się kilka razy bez powodu zawiesić. Ze względu na to, że jest to stosunkowo nowa płyta istnieje szansa, że firma ASRock dopracuje BIOS.

Płyta bez problemu przyjmowała takie dane jakie jej podałem, OC zapowiadało się całkiem nieźle, ale tutaj kolejne niemiłe rozczarowanie. Płyta kiepsko radziła sobie z OC. Płyta kosztująca ponad 500zł miała wyniki gorsze niż niektóre tańsze płyty, np. Gigabyte GA870A-UD3, którą opisywałem na początku testu. Płyta osiągnęła HTT na poziomie 310 MHz, ale stabilne to 300 MHz (to i tak bardzo dobry wynik jak na tę płytę). Maksymalne OC dla tej płyty z AMD 970BE to 299 MHz HTT. Wynik nie powala. Za 500zł spodziewałem się czegoś dużo lepszego.

Gigabyte 890FXA-UD5

Opakowanie i dodatki

Płyta opakowana jest w proste, białe, odblaskowe opakowanie. Na froncie znajdziemy informacje o modelu płyty i wspieranych przez nią technologiach.

Przegląd płyt głównych z AM3

Z tyłu opakowania znajdziemy opis poszczególnych technologii i schemat z opisem rozmieszczenia poszczególnych elementów płyty głównej.

Dodatki do tej płyty to nic specjalnego. To co zawsze i przy każdej płycie. Mamy tutaj cztery kable SATA, jedną taśmę IDE, instrukcję, blaszkę I/O i płytę ze sterownikami.

Rozmieszczenie elementów

Płyta jest utrzymana w kolorystyce biało-niebieskiej, co jest standardem u Gigabyte. PCB jest koloru niebiesko-granatowego. Radiatory są stylizowane na maski samochodów sportowych. Radiator sekcji zasilania, mostka północnego i południowego jest połączony rurką cieplną. Na radiatorze sekcji zasilania znajdziemy napis „Ultra Durable”, który informuje o zastosowaniu takiej technologii. Ma ona nam zapewnić niższe temperatury pracy i lepsze możliwości OC. Ultra Durable 3 cechuje
zastosowanie kondensatorów aluminiowo polimerowych, cewek z rdzeniem ferrytowym mosfetów z niskim RDS i podwójnej warstwie miedzi w wewnętrznych warstwach PCB. Radiatory są niskie, ale wystarczająco wydajne. Nie mają problemów ze schłodzeniem sekcji zasilania czy też układów logiki po OC. Sekcja zasilania jest 10-fazowa (8+2).

Sloty na pamięć RAM są, jak w przypadku wszystkich przez nas testowanych płyt, dosyć blisko gniazda CPU co może uniemożliwić montaż pamięci z wysokimi radiatorami jeśli zastosujemy większe chłodzenie (np. Noctua NH U12P). Radiator na mostku północnym niczym nie różni się od tego zastosowanego na słabszym modelu płyty GA-890GPA-UD3H.

Rozmieszczenie elementów na płycie głównej wydaje się być idealne, ale niestety tak nie jest. Dopatrzyłem się dosyć problematycznego umiejscowienia przycisku Power, Reset i Clear CMOS. Dwa pierwsze znajdują się po wewnętrznej stronie złącza ATX, a Clear CMOS nad złączami SATA i pierwszym portem PCI-E, co może czynić go trudno dostępnym.

Umiejscowienie dosyć archaicznych złącz takich jak złącza IDE i FDD jest dosyć nietypowym posunięciem i wg mnie miejsca te można byłoby zagospodarować zupełnie inaczej. Poniżej znajdziemy sześć złączy SATA III i dwa SATA II, w które przewody będziemy wpinać równolegle do płyty. Na samym dole PCB znajdziemy miejsce podłączenia przedniego panelu obudowy, dodatkowych portów USB, FireWire , LPT i COM. W prawym dolnym rogu projektanci umieścili zworkę Clear CMOS. Poniżej mostka południowego znajdziemy baterię, do której dostęp będzie bardzo utrudniony, wręcz niemożliwy po obsadzeniu wszystkich slotów PCI-E kartami graficznymi. Na płycie znajdziemy cztery sloty PCI-E działające z częstotliwością 16+2 x8 bądź 2 x16. Oprócz nich znajdziemy też slot PCI i dwa PCI-E x1. Za obsługę USB 3.0 odpowiada kontroler firmy NEC. Na płycie znajdziemy pięć złączy dla wentylatorów.

Przegląd płyt głównych z AM3

Tylny panel. Tutaj prawie wszystko jak w każdej płycie, oprócz dwóch złącz RJ 45.

 • 2x złącza eSATA/USB Combo
 • 2x USB 3.0/2.0
 • PS/2 klawiatury lub myszki
 • cinch SPDIF
 • optyczne SPDIF
 • 2x IEEE 1394a
 • 2x RJ45 LAN
 • 6x złączy audio
 • 6x USB 2.0/1.1

BIOS

Płyta posiada Dual BIOS, czyli nic innego jak dwa oddzielne układy na płycie głównej .W razie problemów z jednym, płyta automatycznie przełączy nas na drugi, zapasowy. BIOS nie sprawiał problemów w użytkowaniu, przyjmował bezproblemowo podane wartości. Zastosowano BIOS marki Award. Przed rozpoczęciem „pracy” warto odblokować dodatkowe opcje używając do tego kombinacji klawiszy CTRL+F1. Najważniejsze opcje dotyczące podkręcania znajdziemy w zakładce MB Intelligent Tweaker. Płyta tylko raz miała problem z odpaleniem podanych przeze mnie wartości. Z OC nie było problemów poza tym jednym. Udało się osiągnąć bardzo ładne wyniki, maksymalne stabilne HTT to 330 MHz, a maksymalne stabilne taktowanie procesora to 4025 MHz. Bios oferuje nam sporo możliwości podczas podkręcania.

Gigabyte 890FXA-UD7

Opakowanie

Płyta jest zapakowana w duży, biały karton. Na froncie opakowania znajdziemy informację o modelu. Znajdziemy tutaj informację o tym, że na płycie zastosowano technologię Ultra Durable 3, możliwość połączenia 4 kart graficznych firmy AMD (4-way CrossFireX). Ponad to płyta wspiera najnowsze 6-rdzeniowe procesory, jest kompatybilna z Windows 7 i ma możliwość odblokowania rdzeni w procesorze.

Przegląd płyt głównych z AM3

Z tyłu opakowania znajdziemy dokładniejszy opis technologii zastosowanych na opisywanej płycie. Poza tym z tyłu znajdziemy również schemat z opisem rozmieszczenia poszczególnych elementów na PCB.

Opakowanie otwiera się jak książka ukazując nam płytę główną przykrytą przeźroczystym tworzywem. Na wewnętrznej stronie „okładki” producent umieścił opis narzędzia „Auto Unlock” (służy do odblokowywania rdzeni), jest również opis „Silent-Pipe2”, Dual BIOS, Precision OV i SATA III. Znajdziemy tutaj też kilka słów od producenta o płycie.

Po otwarciu opakowania ukaże nam się płyta w jej całej okazałości, a na niej w plastikowym opakowaniu radiator montowany na mostku północnym. Ma on zapewnić lepsze odprowadzanie ciepła, a co za tym idzie lepsze OC.

W kartonie znajdziemy dwa opakowania jedno z płytą główną, a drugie z „gromadką” dodatków.

Producent do sprzętu dołącza:

 • 4 kable SATA
 • taśma IDE
 • płytka I/O
 • dwa mostki CrossFireX
 • śledź z dwoma portami SATA i gniazdem MOLEX+2 dodatkowe kabelki sata
 • przejściówkę z MOLEX na SATA, żeby doprowadzić zasilanie do podpiętego w ten sposób dysku

Opis płyty

Płyta jest utrzymana we flagowych kolorach producenta, czyli biało-niebieskim. Jest ona wykonana w standardzie XL-ATX. Na pierwszy rzut oka płyta wydaje się być idealna, lecz dopatrzyliśmy się kilku niedociągnięć. Największym błędem jest kompletnie nie przemyślane umieszczenie przycisków Power, Reset i Clear CMOS. Dwa pierwsze znajdują się za złączem ATX co utrudnia dostęp do nich jeśli komputer mamy poskładany na pająka. Podobnie z przyciskiem CMOS. Przycisk ten znajduję się tuż na wysokości pierwszego slotu PCI-E, zaraz nad gniazdami SATA, przy zamontowanej grafice w pierwszym slocie może okazać się, że mamy problem z dostępem do niego. Kolejnym niedociągnięciem jest umieszczenie pierwszego slotu PCI-E za wysoko, zbyt blisko mostka północnego. Po zamontowaniu radiatora na mostek styka on się z kartą graficzną umieszczoną w pierwszym slocie, co skutecznie utrudnia oddawanie ciepła.

Jeśli posiadamy chłodzenie wodne, razem z płytą dostaniemy blok wodny na mostek północny. Na płycie znajdziemy sześć slotów PCI Express x16. Działają one w trybach x16/x16, x16/x8 /x8 oraz cztery razy x8. Oprócz tego znalazło się miejsce dla jednego portu PCI. Na płycie znajdują się cztery złącza umożliwiających podpięcie wentylatorów. Poniżej portów SATA znajdziemy wyświetlacz POST. Złącze EPS znajduje się za radiatorem sekcji zasilania. Sekcja zasilania jest 10-fazowa (8 faz dla procesora i dwie dla pamięci)

Przegląd płyt głównych z AM3

Znajdziemy tutaj „gromadkę” portów takich jak:

 • 2x złącza eSATA/USB Combo
 • 2x USB 3.0/2.0
 • PS/2 klawiatury lub myszki
 • wyjście cinch SPDIF
 • optyczne wyjście SPDIF
 • 2 x IEEE 1394a
 • 2x RJ45 LAN
 • 6x złącze audio
 • 6x USB 2.0/1.1

BIOS

Niestety nie obyło się bez problemów. Próba aktualizacji BIOS z poziomu Windows do wersji F4 niestety się nie udała. Aktualizacja programem Q-Flash dopiero doprowadziła do aktualizacji, niestety po podłączeniu naszej pamięci flash do portów USB 3.0 nie była ona widziana przez program. Po aktualizacji przeszedłem do OC i spotkało mnie wielkie rozczarowanie. Maksymalne, stabilne HTT jakie udało mi się uzyskać to 300 MHz, a maksymalne stabilne taktowanie procesora to tylko 4007 MHz. Wyniki jak na najwyższy model płyty głównej nie powalają.

MSI 890GXM-G65

Opakowanie

MSI dostarcza nam płytę w małym kwadratowym kartonie. Opakowanie jest utrzymane w biało-pomarańczowych kolorach. Z przodu opakowania znajdziemy duży napis informujący o modelu płyty.

Przegląd płyt głównych z AM3

Z tyłu, jak u wszystkich producentów, opis zastosowanych rozwiązań, tabelka ze specyfikacją i zdjęcie tylnego panelu.

MSI nie rozpieszcza nas ilością dodatków. Z płytą dostaniemy tylko:

 • instrukcję obsługi
 • płyta z oprogramowaniem
 • kabel SATA
 • taśmę IDE
 • przejściówkę SATA-> MOLEX
 • blaszkę I/O

Opis płyty

Płyta jest w rozmiarze mikro ATX. Na płycie dominuje kolor brązowy, czarny i ciemnoniebieski. Mimo małego rozmiaru płyty znajdziemy na niej dwa złącza PCI-E x16. Jeśli zechcemy połączyć dwie karty będą one pracowały w trybie x8/x8. Oprócz tych złączy na płycie mamy także PCI i PCI-E x1. Jeśli zamontujemy dwie karty graficzne to tracimy dostęp do pozostałych portów. Po zamontowaniu karty w górnym slocie zasłoni ona nam złącze PCI-E x1, a w dolnym port PCI.

Na płycie znalazło się miejsce dla czterech złączy SATA III i jednego eSATA. Nad złączami SATA znajduje się złącze IDE. Mostek południowy jest chłodzony małym radiatorem, który po zamontowaniu dwóch kart graficznych „chowa się” pod nimi. Obok mostka znajduje się PC-SPEAKER. Radiator mostka północnego jest połączony rurką cieplną z radiatorem sekcji zasilania. MSI na płycie zastosowało pięciofazową sekcję zasilania (4+1). Powyżej radiatora sekcji zasilania znajduje się 4-pinowe złącze EPS.

Na płycie znajdziemy tylko dwa złącza służące podłączeniu wentylatorów. Przy dolnej krawędzi płyty głównej jest przełącznik do OC-Genie, obok miejsce do wyprowadzenia portów USB, złącze portu równoległego i przedniego panelu audio. Na płycie niestety zabrakło przycisków power, reset i clear CMOS.

Przegląd płyt głównych z AM3

Po odwróceniu płyty ukazuje nam się backplate i śrubki montażowe radiatorów płyty głównej, za co plus dla producenta.

Znajdziemy tutaj cztery porty USB 2.0, dwa USB 3.0, złącze eSATA, mini-Jack od 8-kanałowej karty dźwiękowej, złącze RJ-45, PS/2, oraz port VGA, DVI-D i HDMI zintegrowanego układu graficznego.

Przegląd płyt głównych z AM3

BIOS i OC

BIOS prosty i przejrzysty. Bezproblemowo reagował na podane ustawienia. Maksymalne HTT jakie udało się uzyskać na tej płycie to 240 MHz. Jak na konstrukcję mikro ATX stosowaną przede wszystkim w komputerach typu HTPC jest to dobry wynik.

Gigabyte 870A-UD3

GA 870A-UD3 to najtańsza konstrukcja w naszym zestawieniu. Jej cena to około 376zł. Płyta oparta jest o układ logiki AMD 870. Według producenta płyta nie ma problemów z obsługą najnowszych procesorów firmy AMD. Jak płyta wypadnie na tle tak mocnej konkurencji?

Opakowanie

Opakowanie jest proste, w kształcie prostokąta. Dominuje kolor biały. Po spojrzeniu na opakowanie od razu rzuca się w oczy nazwa producenta, model i graficzne oznaczenie technologii jakie zostały zastosowane na płycie.

Przegląd płyt głównych z AM3

Lista dodatków nie jest zbyt imponująca. Wewnątrz pudełka znajdziemy:

 • Instrukcję obsługi
 • Dwa przewody SATA, jeden z zakrzywioną jedną wtyczką o 90 stopni a drugą prostą, a drugi prosty
 • Taśmę ATA
 • Płytę z oprogramowaniem płyty głównej
 • Blaszka portów I/O

Wygląd i rozmieszczenie elementów

Płyta jest utrzymana w kolorystyce biało-niebieskiej jak większość płyt głównych tego producenta.

Przegląd płyt głównych z AM3

Na płycie znajdują się dwa radiatory. Chłodzą one mostek północny i południowy. Niestety sekcja zasilania nie posiada radiatora co może powodować jej wysokie temperatury. Wszystkie elementy są dobrze ułożone chociaż zastosowanie dużego chłodzenia (w naszym przypadku Noctua NH-U12P) może wyeliminować dwa pierwsze (niebieskie) sloty na pamięci RAM, jeśli pamięci posiadają wysokie radiatory.

Bez modyfikacji chłodzenia procesora bądź RAM, zamontowanie pamięci (w naszym przypadku kość Corsair XMS3 CM3X1024-1600C7DHX) było niemożliwe.

Płyta posiada dobrą, lecz nie chłodzoną sekcję zasilania (8+2). Sekcja chodź nie chłodzona, jest nam w stanie zapewnić stabilność nawet po ekstremalnym podkręcaniu procesora.

Istnieje możliwość montażu chłodzenia na sekcji zasilania. Producent przewidział taką opcję, a za to duży plus od nas.

Chłodzenie mostka północnego to niewielki radiator, stylizowany na przód sportowego samochodu. Jest on montowany za pomocą plastikowych kołeczków. Radiator jest trójkolorowy.

Radiator zamontowany na mostku południowym jest jedno kolorowy i dużo mniejszy niż ten znajdujący się na mostku północnym, ale równie luźny.

Poniżej i po prawej stronie mostka południowego znajduje się 6 złączy SATA3 (jasnoniebieskie) i dwa złącza załamane o 90 stopni SATA II (białe), miejsce do podpięcia wentylatora i dwie kości BIOSu.

Poniżej znajdują się piny do podpięcia front panelu, i wyprowadzenia dwóch USB 2.0 na przedni panel obudowy. Kierując wzrok w prawo natrafimy na miejsce do podpięcia kolejnego wentylatora. Jeśli popatrzymy w lewo znajdziemy port LTP i COM, powyżej nich 1394 (FireWire).

Nad mostkiem południowym, po lewej stronie mostka północnego, znajdują się cztery sloty na pamięć RAM.

Obok nich miejsce na wtyczkę ATX 24-pin, po lewej porty IDE i FTP.

Po prawej stronie chłodzenia mostka południowego, poniżej północnego, znajdują się porty PCI i PCI-E. Niebieskie porty to PCI-E, między nimi znajduje się bateria, do której po zamontowaniu karty graficznej w slocie pracującym z pełną przepustowością, nie mamy dostępu co jest sporym minusem. Taka sama sytuacja jest ze zworką CLR_CMOS.

CLR_CMOS znajduje się pod chłodzeniem karty graficznej i bez jej demontażu nie jesteśmy w stanie dokonać operacji przywrócenia domyślnych ustawień BIOSu.

Za zarządzanie portami USB 3.0 odpowiada kontroler NEC.

Na tylnym panelu znajdziemy:

 • 2 x USB 3.0/2.0 (niebieskie)
 • PS/2 klawiatury lub myszki
 • RJ45 LAN
 • wyjście cinch SPDIF
 • optyczne wyjście SPDIF
 • 2x eSATA 3Gb/s
 • 2x IEEE 1394a
 • 6x złącze audio
 • 8x USB 2.0/1.(żółte i czarne)

Spód płyty głównej wygląda normalnie, znajdziemy tam czarny backplate.

Płyta sprawia wrażenie solidnej, ale ma parę niedociągnięć takich jak:

 • utrudniony dostęp do baterii i zworki CMOS
 • mogą być problemy z montażem pamięci RAM posiadających wysokie radiatory
 • brak wyciągniętego przycisku CLR_CMOS na tylny panel bądź PCB
 • brak wyciągniętego przycisku Power i Reset na PCB

BIOS

BIOS reaguje szybko, znajdziemy tutaj sporo ustawień do OC. Nie ma problemów, żeby się w nim odnaleźć, jest przejrzysty. Bez problemu przyjmował wszystkie ustawienia jakie podawałem. OC jak na tak tanią płytę jest bardzo dobre, nie spotkało mnie rozczarowanie.

Testy wydajności i OC

Podkręcanie

Przegląd płyt głównych z AM3

W teście maksymalnego taktowania HTT wygrywa Crosshair. Uzyskał bardzo dobry wynik 343 MHz. Najsłabiej poszło MSI 890GXM-G65, która uzyskała zaledwie 240 MHz.

Przegląd płyt głównych z AM3

Podkręcany procesor to AMD Phenom II 970BE. Jak widać na wykresie wyżej Asus Crosshair uzyskał najlepszy wynik wyprzedzając 890FX-UD5 o niecałe 30 MHz. Dwie ostatnie płyty znacznie odstają od reszty.

Wydajność

 Przegląd płyt głównych z AM3

Użyte do testów pamięci to Transcend DDR3-1333 CL9. Przy teście zapisu Crosshair znów jest najlepszy, ale tylko minimalnie od drugiego 890FX UD7. Dwie ostatnie płyty z poprzedniego testu tutaj znów uplasowały się na tych samych miejscach.

Przegląd płyt głównych z AM3

Kolejną konkurencją był odczyt. Tutaj Asusowi nie poszło już tak dobrze jak w poprzednich testach. Najlepszą płytą okazała się Gigabyte 890FX UD7 nieznacznie wyprzedzając UD5. Na ostatnich miejscach znów 880G Extreme3 oraz 890GXM-G65.

Przegląd płyt głównych z AM3

W teście kopiowania znów górą Crosshair. Nieznacznie wyprzedził 890FX UD5. Na ostatnich miejscach znów te same płyty co wyżej, ale tracą zdecydowanie mniej do reszty niż poprzednio.

Przegląd płyt głównych z AM3

W benchmarku Unigine Heaven znów króluje Crosshair. Cała stawka trzyma się równo. Najbardziej odstaje Gigabyte 870A UD3.

Przegląd płyt głównych z AM3

W tym teście znów najlepszy okazała się płyta Asusa. Pierwsza trójka trzyma się bardzo blisko siebie. Najgorzej wypadła 870A UD3.

 

 Przegląd płyt głównych z AM3

Tutaj znów produkt Asusa zdeklasował rywali. Resztę stawki dzielą bardzo małe różnice. Najbardziej odstaje ostatnia Gigabyte 870A UD3.

Przegląd płyt głównych z AM3

Tutaj znów wygrywa płyta co poprzednio. Od trzeciego miejsca w dół obserwujemy bardzo małe różnice między płytami.

Podsumowanie

ASUS Crosshair IV Extreme

Podsumowanie zacznę od pochwalenia jednego rodzynka od Asusa w tym teście, czyli Crosshair IV Extreme. Producent słusznie dał jej nalepkę Republic of Gamers. Jest to jedna z najlepszych płyt, które obecnie możemy znaleźć na rynku. Crosshair jest bardzo stabilny i nie robi żadnych problemów nawet przy ekstremalnym podkręcaniu. Na pochwałę zasługuje również bogate wyposażenie, z którym dostajemy płytę. Natomiast trzeba odnotować, że zastosowanie dużego chłodzenia na procesor może sprawiać problemy z zamontowaniem pamięci, których po prostu nie da się włożyć.

Przegląd płyt głównych z AM3

 

ASRock 890 FX Deluxe 3

ASRock 890 FX Deluxe 3 to również bardzo dobra płyta. Odstaje nieco wydajnością od wyżej opisanego Asusa, ale została bardzo bardzo dobrze wykonana. Minusem może być bliskie umiejscowienie slotu PCI chłodzenia chipsetu, co może sprawiać problemy. BIOS jest rozbudowany i przejrzysty co zasługuje na pochwałę. Wszystko co potrzebne do przetaktowania procesora znajduje się w jednej zakładce.

Przegląd płyt głównych z AM3

ASRock 880G Extreme 3

ASRock 880G Extreme 3 jest praktycznie identyczną płytą co 890GX Extreme3. Całość została dobrze rozplanowana i wygląda solidnie. Przyczepić się można jedynie do slotów pamięci, które przy zamontowaniu dużego chłodzenia na procesor są trudno dostępne, ale nie ma aż takich problemów jak w przypadku testowanego produktu Asusa.

Przegląd płyt głównych z AM3

ASRock 890GX Extreme 3

ASRock 890GX Extreme 3 to brat bliźniak wyżej opisanego 880G. Słowo „bliźniak” nie padło tutaj przypadkowo. Jest to praktycznie ta sama płyta. Różnice są naprawdę kosmetyczne.

Przegląd płyt głównych z AM3

ASRock 890FX Deluxe 4

ASRock'a 890FX Deluxe 4 należy zganić na średnio przemyślane rozplanowanie. Przy montowaniu dużego chłodzenia mogą być problemy z założeniem go z powodu wysokiego radiatorsekcji zasilania. Minus należy się również za sporadyczne zawieszanie się BIOS'u. To nie ciąg dalszy kłopotów. Podkręcanie nie należy do mocnej strony tego produktu. Za tą cenę można spodziewać się czegoś więcej. Natomiast pochwała należy się za przyciski Power i Reset na PCB.

Przegląd płyt głównych z AM3

Gigabyte 890FXA-UD5

Gigabyte 890FXA-UD5 należy pochwalić za rozbudowany BIOS oraz dobre wyniki w podkręcaniu. Bolączką niektórych płyt jest problem z montowaniem sporych chłodzeń na procesor. Również ta płyta nie ustrzegła się tego. Przy pamięciach ze sporymi radiatorami może być kłopot z montażem coolera na procesor. Gdyby nie to można byłoby rzec, że płytę rozplanowano po mistrzowsku.

Przegląd płyt głównych z AM3

 

Gigabyte 890FXA UD7

Gigabyte 890FXA UD7 należy do produktów z wyższej półki, ale jej możliwości OC mówią co innego. Nieco ponad 4 GHz to dość słaby wynik jak na płytę za tą cenę. Na pierwszy rzut oka płyta jest dobrze rozplanowana, ale bo bliższych oględzinach ma kilka słabych punktów, które mogą przysporzyć problemów. Po płycie tej klasy można spodziewać się nieco więcej.

Przegląd płyt głównych z AM3

MSI 890GXM-G65

MSI 890GXM-G65 charakteryzuje się przejrzystym i prostym BIOS'em. Jej osiągi jak na płytę stworzoną przede wszystkim do HTPC są dobre. Niektórym mogą przeszkadzać tylko dwa złącza wentylatorów. Minusem jest dość długie uruchamianie komputera.

Przegląd płyt głównych z AM3

Gigabyte 870A-UD3

Gigabyte 870A-UD3 jest najtańszą konstrukcją w zestawieniu. Jej BIOS działa bardzo sprawnie i nie robi kłopotów przy podkręcaniu. Jak na tak tanią płytę zaskakuje mnogością złączy na karty rozszerzeń. Za to należy się spory plus. Urządzenie należy zganić za nie do końca przemyślane rozplanowanie. Przy niektórych chłodzeniach na procesor, niektóre pamięci mogą się nie zmieścić.

Przegląd płyt głównych z AM3

 • Cenowarka.pl
 • XFX
 • Intel Corporation
 • Zotac
 • Asus
 • Gigabyte
 • Enermax
 • Seagate
 • Chieftec
 • Aquatuning.pl
 • Cooler Master
 • BenQ