Overclock.pl » Testy i recenzje » GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell2014-05-17 10:00:00 |   (ludek111)

628.jpg W lutym bieżącego roku, NVIDIA zaprezentowała nową architekturę, pod nazwą kodową Maxwell. Jej wejście na rynek kart graficznych wprowadza kolejne optymalizacje i usprawnienia związane z energooszczędnością. Podczas tej lektury, chciałbym uświadomić czytelnikom nową ścieżkę rozwoju firmy NVIDIA. Stara architektura zakładała podział produktów na segment mobilny i segment obejmujący serię GeForce. Wraz z wprowadzeniem rdzenia Kepler, NVIDIA zaczęła podążać za nowymi potrzebami rynku. Architektura Maxwell jest krokiem naprzód. Postaram się to uargumentować, na przykładzie porównania ZOTAC GTX 750 Ti z ASUS Radeon R7 260. Zapraszam do lektury!

Nowa technologia

Wraz z pojawieniem się architektury Kepler, w 2012 roku, NVIDIA zmieniła nieco kierunek rozwoju. Poprzednie podejście zakładało podział rynku końcowego na klasę mobilną i serię GeForce. W 2010 roku, odpowiednikiem „desktopowego” NVIDIA Fermi, był ultramobilny chip graficzny NVIDIA Tegra 4. Dwa lata później na rynku pojawił się NVIDIA Kepler i odpowiadający mu „przenośny” chip NVIDIA Tegra K1. Poprzez prace nad optymalizacją wydajności i zmniejszeniem poboru mocy, oba segmenty rynkowe zostały wtedy połączone. Dzisiaj zajmę się omówieniem najnowszej architektury – NVIDIA Maxwell.  Jest to pierwsza konstrukcja NVIDIA, która w rozwiązaniach mobilnych i „stacjonarnych”, niczym się nie różni. NVIDIA Maxwell wprowadza wiele zmian i innowacji. Oto najważniejsze z nich:

 • Zunifikowana pamięć wirtualna karty graficznej,
 • Uproszczone środowisko programistyczne, kompatybilne z mobilnymi procesorami ARMv8,
 • Zautomatyzowane skalowanie wydajności, w przypadku używania kilku kart graficznych,
 • Usprawnione algorytmy odpowiedzialne za odtwarzanie filmów,
 • Zwiększenie pamięci podręcznej L2 chipu do 2 MB,
 • Zwiększenie stosunku wydajności do poboru mocy (stosunek wydajność/wat).

NVIDIA wprowadziła także kilka zmian, obejmujących programowanie aplikacji, które wykorzystują GPU do obliczeń.

Pierwszymi kartami bazującymi na nowej architekturze Maxwell, są NVIDIA GeForce GTX 750 i GTX 750 Ti. Dziś zajmiemy się wersją oznaczoną „Ti”. Według oficjalnych dokumentów NVIDII, karty bazujące na chipie GTX 750 Ti, odpowiadają wydajnościowo „topowej” karcie sprzed czterech lat – GTX 480.

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

 

Jak widzimy, według oficjalnych danych, karty są zbliżone wydajnością. Zaś różnice nie przekraczają ±21 % . Chcę także zauważyć, że stare GPU, GeForce GTX 480 był znany z ogromnego poboru mocy, jego TDP wynosiło 250 W. Dla porównania TDP GTX 750 Ti wynosi zaledwie 60 W!

Tabela przedstawiająca porównanie rdzenia GK107 (Kepler) ze rdzeniem GM107 (Maxwell)

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

Jak już zostało wspomniane, różnice obejmują wzrost wydajności chipu oraz zwiększenie ilości pamięci cache Przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.

ZOTAC GTX 750 Ti

ZOTAC GTX 750 Ti

ZOTAC GeForce GTX 750 Ti OC to wersja podkręcona przez producenta. Karta posiada „na pokładzie” 2GB pamięci typu GDDR5. Chip Maxwell posiada dwie 64 bitowe szyny danych, co daje 128-bitowy transfer pomiędzy GPU, a pamięcią graficzną. Karta łączy się z komputerem poprzez standardowe wejście PCI Express 3.0 x16. Dla przypomnienia dodam, że wersja 3.0 jest kompatybilna wstecz ze starszymi standardami*. Zegary karty zostały podniesione odpowiednio (GPU/Turbo) z 1020 MHz/1085 MHz, na 1046 MHz/1124 MHz. Pamięć jest taktowana z częstotliwością 1350 MHz. GTX 750 Ti posiada 640 jednostek cieniujących, 16 ROP (Raster Operations Pipeline– jednostki rasteryzujące) i 40 jednostek TMU (Texture Mapping Units – jednostki teksturujące). Karta oferuje wsparcie technologii takich jak DirectX 11.2, OpenGL 4.4, OpenCL 1.1.

 

*Link do tematu, gdzie znaleźć można więcej informacji.

 

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

 

Karta została dostarczona w estetycznym, niewielkim pudełku, na którym wyszczególniono jej parametry.

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

W środku znajdziemy następujące akcesoria:

 • Przejściówka molex – 6pin PCI-E
 • Adapter DVI-VGA

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

Wygląd zewnętrzny i budowa

Zotac GTX 750 Ti bazuje na niereferencyjnym PCB (płytka drukowana). Karta posiada autorski system chłodzenia, składający się z dwóch 70 mm  wentylatorów i radiatora. Ten ostatni wykonany został z anodowanego na czarno aluminium. System chłodzenia, w miejscu bezpośredniego kontaktu z chipem graficznym, został zaopatrzony w miedzianą rurkę „heatpipe”. Ciepłowód zwiększa sprawność oddawania ciepła. Karta zajmuje dwa sloty w obudowie. GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

 

GTX750 Ti został wyposażony w wyjścia graficzne:

 • 2xDVI,
 • HDMI,
 • Display Port.

 GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

Należy dodać, że tylko jedno wyjście DVI jest w stanie przesłać sygnał analogowy poprzez przejściówkę DVI - D-Sub.

Za zasilanie chipu graficznego odpowiada niewielka, dwufazowa sekcja zasilania. Jej budowa jest standardowa, każda z faz realizowana jest przez trzy tranzystory typu MOSFET i jedną cewkę z rdzeniem ferrytowym. Dalej, filtracja odbywa się z pomocą kilku kondensatorów polimerowych o niskiej rezystancji (low ESR). Taka budowa gwarantuje bardzo niewielkie zakłócenia na linii zasilania GPU.

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

Zasilaniem pamięci zajmuje się para tranzystorów MOSFET, jedna cewka i kondensatory filtrujące. Jest to rozwiązanie zupełnie wystarczające i zapewnia wysoką jakość napięć. GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

Zastosowane przez ZOTAC kości pamięci to HYNIX, z serii MFR. Są one często spotykane w zestawach pamięci DDR3, z wysokim taktowaniem.

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

 

Karta nie posiada możliwości pracy w trybie wielu kart – SLI.

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

ASUS Radeon R7 260

ASUS Radeon R7 260

Testowany przeze mnie Radeon bazuje na chipie Bonaire, który został wyprodukowany w 28-nanometrowym procesie technologicznym.  Chip posiada wsparcie technologii DirectX 11.2, OpenGL 4.4, OpenCL 1.2, a także Mantle. Karta tak samo, jak w wypadku omawianego wcześniej GeForce’a, bazuje na niereferencyjnym PCB. Posiada ona dwu-slotowy system chłodzenia, opracowany przez ASUS’a. Jego budowa jest inna od tej, którą znamy z ZOTAC’a. Chłodzenie składa się z dwóch 74 mm wentylatorów i radiatora, lecz nie posiada rurki „heatpipe”. Radiator został wykonany w całości z aluminium.

ASUS Radeon R7 260 jest taktowany zgodnie z referencyjną specyfikacją.

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

Radeon posiada trzy wyjścia graficzne, są to:

 • HDMI
 • Display port
 • DVI 

GeForce 750 Ti - NVIDIA MaxwellPort DVI posiada możliwość pracy w trybie analogowym. ASUS zdecydował się na dołączenie wraz z zestawem adaptera DVI – D-Sub.

Za komunikację chipu z resztą komputera, odpowiada port PCI-Express 3.0 x16.  „Grafika” posiada 128-bitowy interfejs pamięci. Podobnie, jak w przypadku chipu NVIDIA Maxwell. ASUS zdecydował się na zamieszczenie jednego gigabajta pamięci, o oznaczeniu producenta „GDDR5”. My jednak wiemy, że są to „zwykłe” kostki typu DDR3, rozszerzone o bufory prefetch. Zastosowane układy są bardzo podobne, jak w przypadku drugiej, testowanej przeze mnie karty. Są to kości pamięci HYNIX z serii AFR.

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

Karta wymaga dodatkowego zasilania z 6-pinowej wtyczki PCI-e. Warto dodać, że ASUS zdecydował się na odwrócenie tego złącza o 180 stopni. Według oficjalnych danych od AMD, TDP wynosi 95 W.

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

Zasilaniem chipu graficznego, zajmuje się trójfazowa sekcja zasilania. Każda z faz została zrealizowana identycznie jak w przypadku omawianego w tym artykule GeForce’a, czyli z pary tranzystorów MOSFET i cewki filtrującej. Całość jest filtrowana przez polimerowe kondensatory.

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

GeForce 750 Ti - NVIDIA MaxwellPrzetwarzaniem napięcia zasilającego pamięci, zajmuje się jednofazowa przetwornica, o analogicznej konstrukcji, jak w przypadku zasilania GPU.

ASUS R7 260 ma możliwość pracy w trybie CrossFire. Na górze laminatu został umieszczony port, służący do połączenia z drugą kartą graficzną. ASUS dodaje, jako jedno z akcesoriów, giętką taśmę CrossFire.

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

Metodologia i platforma testowa

Metodologia i platforma testowa

 

Testy przeprowadzono na sterownikach NVIDIA ForceWare 335.23 i AMD Catalyst 14.4. (test najnowszych sterowników)

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

 

Te­sty zo­sta­ły prze­pro­wa­dzo­ne w roz­dziel­czo­ści 1080p. W każdym przypadku detale zostały ustawione na najwyższe. Każ­dy po­miar wy­ko­na­no trzy­krot­nie.

W przypadku gry ARMA 3 należy podać ustawienia wczytywania obiektów i terenu, gdyż od nich zależy ilość generowanych klatek na sekundę.

 • Widoczność terenu 4100 m,
 • Wczytywanie obiektów 2200 m,
 • Wczytywanie cieni 100 m.

W testach przeprowadzonych z wykorzystaniem innych gier, ustawione zostały

 • Battlefield 4 – Ultra
 • Crysis 3 – Very High, MSAA off
 • Crysis 1 - Very High,
 • Metro Last Light - Very High, SSAA off,

W przypadku testu Unigine Valley, detale zostały ustawione na Ultra i wygładzanie krawędzi (AA) na 4x.

Wyniki testów

Wyniki testów

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

Dwa powyższe benchmarki „Valley” i „3DMark 2006” pokazują, iż R7 260 to karta wolniejsza od GTX 750 Ti.

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

Jak widać, w trzech „nowoczesnych” grach, Radeon wypada gorzej od karty „zielonych”. Różnica w Crysis 3 jest bardzo niewielka, ale za to w Metro Last Light, układ „czerwonych” wypada bardzo słabo. Podczas testu stwierdziłem, że jest to najpewniej spowodowane dwukrotnie mniejszą ilością pamięci graficznej. Program monitorujący zarejestrował wykorzystanie 1560 MB pamięci podczas testu Metro Last Light, z użyciem przedstawiciela rodziny Maxwell.

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

W ARMA III  także widać dominację GTX 750 Ti nad Radeonem. Różnica jednak jest bardzo niewielka.

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

Siedmioletni Crysis działający na maksymalnych ustawieniach i rozdzielczości HD także pokazuje przewagę karty „zielonych” nad „czerwonymi”. Różnica to około 9 %.

 

Kryptowaluty

Przeprowadzony został także test, który ma obrazować realną opłacalność zastosowania kart graficznych do kopania kryptowalut (Bitcoin). Ten rodzaj wykorzystywania mocy obliczeniowej komputera, cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród użytkowników.

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

W tym teście ASUS Radeon R7 260, może się popisać większą wydajnością. Natomiast, w przypadku porównania współczynnika energooszczędności do wydajności, to NVIDIA ma przewagę. Poniżej został przedstawiony stosunek TDP do wydajności Mh/s.GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

…licence to overclock!

…licence to overclock!

Obie karty zostały przetaktowane za pomocą programu MSI Afterburner. Podczas overclockingu nie zwiększano napięć GPU. Poniższa tabela przedstawia osiągnięte zegary.

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

Jak widać, wyniki nie są imponujące. Podkręcanie w przypadku obu kart nie ma większego sensu, ale w skrajnym przypadku, może zapewnić kilka dodatkowych klatek na sekundę. Po podkręceniu, karty dostosowały się do nowych ustawień i system chłodzenia w obu przypadkach „pilnował”, aby temperatury nie przekroczyły 70-72 stopni Celsiusza. Najwyższa zarejestrowana temperatura wyniosła 75 stopni, w przypadku Radeona. GeForce nie przekroczył 73 stopni.

Podsumowanie, uwagi

Podsumowanie, uwagi

Nowe technologie i usprawnienia, wprowadzone przez firmę NVIDIA znajdą zapewne grono entuzjastów. Szczególnie użytkowników, zainteresowanych kwestią programowania w oparciu o biblioteki korzystające z mocy obliczeniowej GPU. Nieco szokujące porównanie ze strony NVIDII kart GTX 480 i GTX 750 Ti, jest jednak uzasadnione. Karta oferuje przyzwoitą wydajność, a wersja OC wyprodukowana przez firmę ZOTAC pozwala na osiągnięcie nieco lepszych wyników.

Podczas testów kart, zauważyłem w obu przypadkach efekt „tearingu”. Polega on na desynchronizacji obrazu w jednym lub kilku miejscach. Nie był on przesadnie uciążliwy. W przypadku firmy AMD, efekt był bardziej zauważalny, niż na układzie „zielonych”. Obie karty oferują podobny zestaw wyjść graficznych, lecz ZOTAC GTX 750 Ti posiada jeden port DVI więcej.

Jeżeli chodzi o kwestię cenową, oba akceleratory należą do „budżetowej” części rynku. Nie można oczekiwać od nich płynnej animacji na najwyższych detalach, w najnowszych tytułach. Jednakże, gdy zdecydujemy się na rozgrywkę z wyłączeniem kilku efektów, będą spełniać swoje zadanie. Każdą z testowanych przez nas kart, polecamy jednak do zastosowań biznesowych i jako tanie, multimedialne rozwiązanie. ASUS Radeon R7 260 jest kartą tańszą o ponad sto złotych, od ZOTAC GTX 750 TI, przy czym oferuje zauważalnie niższą wydajność w grach. Jako miły dodatek dodam, że ZOTAC oferuje ze swojej strony pięcioletnią gwarancję, o dwa lata dłuższą, niż w przypadku ASUSa.

 

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

 

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

 

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

 

 

GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell

>> Dys­ku­sja na fo­rum na te­mat GeForce 750 Ti - NVIDIA Maxwell <<

 • Gigabyte
 • XFX
 • Seagate
 • Cenowarka.pl
 • Zotac
 • Intel Corporation
 • Asus
 • Enermax
 • Cooler Master
 • Aquatuning.pl
 • BenQ
 • Chieftec