1

Temat: Usługa dostępu bezprzewodowego systemu Windows nie działa - Vista

Witam. Pokrótce postaram się przybliżyć jak rozwiązać problem z połączeniem bezprzewodowym w systemie Windows Vista / 7. Opisane niżej rozwiązanie problemu ma zastosowanie tylko wtedy, kiedy karta sieci bezprzewodowej jest poprawnie zainstalowana, a w menadżerze urządzeń nie ma żadnych wykrzykników i błędów.

Objawy są takie że połączenie sieciowe jak już pisałem wyżej niby działa poprawnie, jednak nie wyszukuje sieci, a po kliknięciu polecenia "Napraw" Diagnostyka sieci systemu Windows jako rozwiązanie problemu proponuje Uruchomienie usługi dostępu bezprzewodowego systemu Windows, jednak po kliknięciu polecenia występuje błąd. Usługa ta to nic innego jak Autokonfiguracjia sieci WLAN (WLAN AutoConfig) widoczna w Usługach systemu (Start -> Uruchom -> services.msc), która jak można zauważyć jest nieaktywna, a po wybraniu polecenia Właściwości -> Uruchom zwraca błąd 0xc00ce558 (może ale nie musi być inny). Na polskich forach raczej nie znajdziecie rozwiązania tego problemu, jedyne czego się doszukałem to błędnych wpisów w rejestrze (Start -> Uruchom -> regedit) w kluczach;

HKEY_LOCAL_MACHINE -> System -> ControlSet001 -> Services -> Ndisuio -> Start
HKEY_LOCAL_MACHINE -> System -> ControlSet002 ->  Services -> Ndisuio -> Start
HKEY_LOCAL_MACHINE -> System -> CurrentControlSet ->  Services -> Ndisuio -> Start

Jeżeli wartość klucza Start jest inna niż 3 (najczęściej jest błędna wartość 4), może to powodować problem ze startem usługi Autokonfiguracji sieci WLAN.

Jeżeli jednak nie pomoże powyższe rozwiązanie, to wcześniej wspomniany błąd 0xc00ce558 wskazuje na błędne pliki konfiguracyjne w katalogu C:\Windows\L2Schemas;

WLAN_policy_v1.xsd
WLAN_profile_v1.xsd
WLANAP_profile_v1.xsd

Wyżej wymienione pliki nie mogą mieć wielkości 0, czyli być puste, szczególnie dwa pierwsze. Jedyną metodą naprawy jest podmiana tych plików na skopiowane z systemu, w którym działa połączenie bezprzewodowe, ja skopiowałem pliki z Win7 32b do Vista 32b i usługa wreszcie ruszyła. Są to jednak pliki systemowe i nie można zmienić im nazwy, ani ich podmienić czy usunąć w normalny sposób, można skorzystać z Linuxa na LiveCD, jednak ja mam prostszy sposób, zwie się on Unlocker, po instalacji programu wystarczy na plik kliknąć prawym klawiszem myszy, wybrać polecenie Unlocker, następnie Zmień nazwę i dopisać np "_old" na końcu

WLAN_policy_v1.xsd_old
WLAN_profile_v1.xsd_old
WLANAP_profile_v1.xsd_old

Warto zatrzymać backup tych plików. Po zmianie nazwy można wgrać pliki z innego systemu i usługa powinna uruchomić się samoczynnie po ponownym uruchomieniu komputera, lub można uruchomić ją ręcznie z usług systemowych. Jej uruchamianie powinno być automatycznie;
Start -> Uruchom -> services.msc -> Autokonfiguracjia sieci WLAN -> Właściwości -> Typ uruchamiania -> Automatyczny.
Mam nadzieję że komuś się przyda, lepsze to niż reinstalacja systemu smile. Dodam jeszcze że w moim przypadku problemy z połączeniem internetowym pojawiły się po instalacji Service Pack 2 dla Windows Vista, ale z doświadczenia wiem że tak się kończy aktualizowanie systemu, który od nowości nie widział żadnego upgrade'a.

Pozdro
Grisz

Ostatnio edytowany przez Grisz (2012-02-26 15:00:20)

► Gigabyte GA-MA790X-UD3P ◄
► AMD Phenom II X4 955 @4GHz @Noctua NH-U12P ◄
► Crucial Ballistix Tracer Red 4GB + 2GB Geil Ultra ◄
► Gigabyte HD6850 1GB OC WindForce ◄
► Seagate Barracuda 500GB/32MB x2 @RAID 0 ◄
► Chieftec LCX-04B @CFT-750-14C ◄
► X-Fi Xtreme Music Gold ◄